LIDSKÁ PRÁVA

18.12.2013 18:48

Úvod

10. prosinec je Den lidských práv. O několik dní později, v souvisklosti se setavením vlády zazněla myšlenka založení ministerstva Lidských práv.

Svoboda občana Občanská a lidská práva jsou dva ze základních bodů KCO, o Radě pro lidská práva jsme se zmínili ve více "plamených" diskuzích na Facebooku. Těší nás, že povědomí o významu lidských práv stoupá, jejich důležitost je nepopiratelná. Lidská práva jsou tedy jedním ze stěžejních bodů KCO, jsou hlavním předpokladem VYSPĚLÉ DEMOKRACIE.

Lidská práva a jejich důležitost je pro normálního občana důležitější než politika samotná už z toho důvodu, že chrání před možnými politickými výkyvy, včetně mezinárodních. Liská práva a svobody by měl znát každý, měl by se je učit, váží-li sám sebe a vlastní rodiny..

 

Jsou SVOBODY a LIDSKÁ PRÁVA. Každý den, všude na zemi je nutné se je učit, vysvětlovat, bránit. Také ústavně zaručit jako nejvyšší právní normu, která má zásadní přednost před státní mocí.

Lidská práva jsou tedy univerzální, nedotknutelná, nezcizitelná, mezinárodním právem zaručená. Zaručená Mezinárodním paktem o občanských svobodách, lidských právech,  včetně Opčního protokolu a jsou tak dle mezinárodního práva na signatářských státech právně vymahatelná. Naše republika přistoupila k Paktu v letech 1973-1974 na základě Helsinského protokolu, který vychází z všeobecné deklarace o občanských a lidských právech z let 1945.

Helsinský protokol vznikl krátce po 2. světové válce, vycházejíc z krutých a trpkých válečných skutečností. 

Takto jen velmi stručně a s rizikem drobných nepřesností, například v uvedených datech. Lidská práva jsou u nás stále "tabula raza", účelem je ne podat naprosto přesný výklad, předložit jej a vychovávat Účelem je se lidská práva a svobody učit. Zanedbali jsme minimálně 40 let. 

 

Lidská práva a svobody - výčet

Svobody:
1. Slova
2. Projevu
3. Vyznání, víry
4. Shromažďování
5. Kultury
Tyto svobody dle mezinárodního práva jsou UNIVERZÁLNÍ a jsou nad státem, jsou nedotknutelná.

Svoboda, svobodná vůle je to čím se člověk odlišuje od zvířat.

 

LIDSKÁ PRÁVA

Právo na:

1. Svobodnou vůli

2. Život

3. Důstojný život

3. Vlastnit

4. Štěstí

5. Demokracii

 

Lidské právo svobodné vůle tvoří základ práva.

 

Kapitola 1 - mýty a pravdy o svobodě

Kde začít po vyjmenování LIDSKÝCH PRÁV a SVOBOD? Nenarušuje moje svoboda svobodu někoho druhého? Další a další připomínky, připomínky jsou dobré, pokud jsou podnětné a vedou nás dál, nevedou zpět k nesvobodě a bezpráví.

 

Pár ctátů z diskuzí i odjinud:

 

Principy svobody nejsou v tom,
že si může každý dělat co se mu zlíbí, ale ve svobodném
projevu svobodného člověka,
dodržujícího platné zákony v dané společnosti.

 

Co na svobodu říká věda:

"Nezávislý občan má větší sílu než politik nějaké politické strany", řekl ve videu MUDr. Hnízdil.

 

Kdy jsme naposledy slyšeli, četli:

- Dobré mravy

- Vlastenectví je morální hodnota

 

Demokracie jsou svobody a lidská práva,

která jsou nad státní mocí. Jsou tedy garantem demokracie... František Staněk

 

 

Odkazy:
2. Mezinárodní pak o občanských a lidských právech, 16.prosince 1966: www.lidskaprava.cz/uploads/03_dokumenty/04_uvod/01_ICCPR.pdf 
 
 
_____________________________________________________
- Svobodná vůle_Referát: ireferaty.cz/331/1691Vule/

Wikipedie: Svobodná vůle je pojem, jenž ve filosofii označuje myšlenku, že člověk jedná jen na základě svých vlastních rozumových rozhodnutí, nikoliv pod vlivem vnějších podnětů, jako osuduboha či jiných faktorů, jenž nejsou v jeho moci. Se svobodnou vůli značně souvisí náhoda a determinismus (filosofický směr tvrdící, že vývoj světa je dán jeho současným stavem). S otázkou svobodné vůle jde v ruku v ruce otázka odpovědnosti za vlastní činy. Pokud není naše rozhodování svobodné, můžeme být odpovědni za vlastní činy? Otázka svobodné vůle je jedním z ústředních témat filosofie od jejího počátku.

Aplikace teorie svobodné vůle najdeme v religionisticeetice či biologii. Kupříkladu v náboženské sféře může přitakání svobodné vůli znamenat, že ani bůh přímo nezasahuje do chování jednotlivce, jelikož nechce porušovat jeho svobodnou vůli. V etice přiznání svobodné vůle znamená přiznání úplné odpovědnosti za své činy a ve vědecké relaci může tento fakt znamenat, že jednání jednotlivce není zcela podřízeno jeho tělu...

 

 

 

 


 

 

 

 

 


Tvorba www stránek zdarma Webnode