Dobré ránko, přátelé II.
Cyklus krátkých poznámek NA DOBRÝ DEN k raní kávě - JINÁ KÁVA

_______________________________________________________________________
Dobré ránko 29. 7. Přikládá se pod kotel a je červenec
www.lidovky.cz/kvuli-kamnum-prolamujeme-nedotknutelnost-obydli-kritizuje-rozhodnuti-ustavniho-soudu-jeho-mistopr-ibv-/zpravy-domov.aspx?c=A170725_164104_ln_domov_ELE
Zato na dvorečku Českém jsme mistři. Třeba Ústavní soud uzná každou hloupost, která postupně utahuje šrouby nastupující totality, klidně k nám pustí úředníky, aby kontrolovali, čím topíme, nechá bez povšimnutí útoky proti ústavnímu pořádku (prezident, bývalý ministr financí, atd.), zato na druhé straně poučuje naše severní sousedy, jakých špatností se u nich doma dopouštějí. Není nad tyto „bližší“ košile, že? Ano, jako ti blbci skutečně působíme. A nemá cenu to svádět na naše představitele. My si je volíme, oni nás „pouze“ reprezentují. Bohužel, jsou dokonalým obrazem naší společnosti. Proč toto silné tvrzení? Kdyby totiž tímto obrazem nebyli, byli už dávno rozhořčeným lidem smeteni. Leč nejsou, takže se , prosím, nedivme už vůbec ničemu…
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 27. 7. POLSKO
Myšleka komunismu je tak silná a neotřesitelná, že byla patrně nakažena celá Evropa, ve smyslu: "Proletáři všech zemí spojte se!".- ČT24 se postarala, abychom všichni věděli, jak máme dění v Polsku rozumět: sjednocující poučení svěřila ve večerním vysílání dne 24.července 2017 dvěma komunistům: jednomu současnému, tedy Vojtovi Filipovi, předsedovi KSČM, a druhému bývalému, tedy Pavlu Rychetskému, předsedovi Ústavního soudu, oběma jinak rozumným mužům.
- Smysl mediálního zpravodajství, stanoviska justičních špiček i zmíněného televizního poučení je zřejmý: máme pochopit, že polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost svými legislativními záměry útočí na nezávislost justice a tím na základy demokratického právního státu.
- Tento myšlenkový proud souzní s různými projevy činitelů Evropské unie, jimž dodala fundamentalistický říz česká eurokomisařka Věra Jourová, která Polsku hrozí omezením přísunu unijních peněz. Muziku kazí pouze ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který nepřišel o zdravý rozum a o pevnosti polské demokracie nemá nejmenší pochyby.
- Zejména jsem si pomyslel, že kritikům počínání Práva a spravedlnosti z řad justice uniká, že jde především o politickou záležitost a není zcela obvyklé, že by vysocí činitelé justice aktivně vstupovali do politického zápasu, zvláště odehrává-li se v jiné zemi.
- Signatáři „prohlášení“ vzkazují demokraticky ustavené polské politické reprezentaci, že rozumí poměrům v Polsku lépe než ona a vědí lépe, co polská justice potřebuje.
- Jde o čistý projev kastovní nadřazenosti. Jejich vystoupení lze také chápat jako vměšování do vnitřních věcí spojeneckého státu, které není v souladu s orientací naší zahraniční politiky a vzhledem k významnému postavení signatářů může být politickým vedením Polska vnímáno úkorně.
- Na závěr podotýkám, že jsem si všiml významné odlišnosti popsané situace od jiných politicky problematických událostí: až dosud jsem nezaznamenal žádné vyjádření nejvyššího strážce soudcovské etiky coby kárného žalobce nad soudci, prezidenta republiky Miloše Zemana, jenž by jistě měl k věci co říci. Z jeho strany ale soudcům nic nehrozí.
Jednání Práva a spravedlnosti má jednoznačně politický charakter a vychází z jeho programových zásad, zahrnujících myšlenku potřeby „dekomunizace“ justice. Z nich pak odvozuje kritiku stavu justice. Ta je podle ní málo výkonná, pomalá, zkorumpovaná, slouží jen elitám, plodí nespravedlivé rozsudky, jimiž se dopouští křivd na občanech, od roku 1989 se nezměnila a dosud se nedokázala zbavit soudců s komunistickou minulostí. A soudci se považují za kastu, vyvýšenou nad ostatní společnost.
Neznám situaci v Polsku, takže nemohu posoudit oprávněnost kritiky a nehodlám spekulovat o tom, do jaké míry by bylo přiměřené její vztažení na poměry české justice. Pouze připouštím, že veřejné mínění by ji mohlo považovat za odpovídající skutečnosti.
Navzdory všem poučením si na závěr myslím, že všichni kritici chování Práva a spravedlnosti z řad justice by měli hodně práce, kdyby se pustili do zametání na vlastním prahu. To ale od nich nelze očekávat.
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 24. 7. POLSKO
Na dotaz, co polský zákon o soudnictví obsahuje odpovídá na LK Tomáš Konečný:- Soudce Nejvyššího soudu bude schvalovat parlament na návrh soudcovské rady (dosud to dělali jen soudci mezi sebou).
- Dosavadní soudci Nejvyššího soudu ztrácí mandát, až zákon začne platit, aby noví byli dosazeni podle nového zákona.
- Pokud soudce ztratí podmínky pro výkon funkce, ministr jej zbaví místa (odvolá).
- Soudce bude jmenovat prezident (formální úprava); kompromisní návrh byl, aby rozhodoval místo ministra i o jejich odvolání.
K ohrožení demokracie... Jedná se spíše o věc způsobu prosazení a načasování, než o obsah. Ve většině evropských zemích (včetně Česka) tyhle věci dělá vláda či přímo ministr spravedlnosti. Touto optikou je polský režim, který zapojuje parlament, vlastně posílením demokracie (fakticky zavádí u Nejvyššího soudu to, co platí u českého ústavního soudu, s tím, že naši soudci nejsou na rozdíl od polských voleni doživotně, ale na 10 let).
U nás: www.ceska-justice.cz/2017/07/zastupci-justice-zakony-v-polsku-jsou-utokem-na-nezavislost-soudnictvi/
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 11. 7. Terorismus a kybernetická přjatelnost
Jistě, ale pokud se na Ukrajině nebo v Sýrii spolupráce „nezadaří“, lze očekávat, že se Donald převtělí v Hillary a bude znovu sahat po síle.
Hamburk přinesl přelom. Nebo spíš jen takové nalomení. Prasklinku. Ale nadějně neválečnou._______________________________________________________________________
Dobré ránko 6. 7. Mist Jan Hus, Varšava, D. Tump a Trojmoří
Záměrem iniciativy je posílit severojižní propojení kontinentu jako protiváhu současné osy ze západu na východ. Vybudování nových dopravních tras nebo vedení plynu či ropy má též pomoci snížit závislost na energetických surovinách z Ruska. S iniciativou loni přišli prezidenti Polska a Chorvatska Andrzej Duda a Kolinda Grabarová Kitarovičová, a pak se přidaly další, vesměs postkomunistické země. Kromě nich se zapojilo jen Rakousko.
Jak ale píše agentura AP, někteří signatáři dnes zaujímají zdrženlivější postoj v obavě, aby Trojmoří nepřineslo rozkol do oslabené EU. To ale zastánci iniciativy odmítají. "Tvrdit, že rozdělí Evropu, lze jen ze zlého úmyslu. Ve skutečnosti region jen více přiblíží 'staré unii'. Smyslem iniciativy je posílit soudržnost, ne rozpad EU," tvrdí Bartosz Wisniewski z polského Ústavu mezinárodních vztahů.Trump před odletem do Hamburku na summit velkých ekonomik G20 ještě přednese půlhodinový projev k veřejnosti. V polské metropoli tak stráví vlastně jen několik hodin, jak poznamenal Onet.pl, zjevně v souvislosti s tím, že Varšava prezentuje Trumpovu návštěvu jako mimořádný úspěch polské diplomacie.
"Prezident USA chce v Polsku zlomyslně předvést Evropě, že dává přednost nacionalistickým vládám před evropským společenstvím. Trumpa a (vůdce polské vládní strany Jaroslawa) Kaczyńského zlobí všechna omezení jejich moci, ať právní či soudní," usoudil britský publicista Edward Lucas v listu Gazeta Wyborcza. Návštěva podle něj poslouží oběma stranám, protože ukazuje, že Polsko není izolované a že Trump má v Evropě spojence. Může jít i o ocenění za to, že Polsko vynakládá na obranu více než dvě procenta HDP, a také signál Rusku, aby Polsko bralo vážně.- Docela vidím české - Trojmoří ANO/NE, referendum o Trojmoří. Ale ono je to jen iniciativa :)
- To, že nemáme diplomaty neznamená, že do Trojmoří nepatříme.
- Až se hlavní média probudí, nebude se psát, že D. Trump přijel do Varšavy, ale jak se na to máme dívat.... Abychom nebyli xenofobní :)
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 4. 7. Hlavní dovozci, bortící se sny a akční OSN
Kromě Německa, jehož kancléřka ve své omezenosti či zločinnosti migrační vlnu odstartovala osobními vítacími výzvami, je aktuálně nejvíce postiženou zemí Itálie. Italský ministr vnitra nedávno žádal, aby lodě s migranty přebíraly i jiné země na jihu Evropy, a italská vláda žádá od Bruselu povolení, zda může lodě s migranty přestat pouštět do italských přístavů, pokud to nejsou lodě s italskou vlajkou. Viz větu výše o migrantských lodích s americkými vlajkami. Zde vyvstává v celé nahotě totalitní děs Evropské unie. Velký stát žádá bandu ideologických byrokratů, zda se může bránit islámské invazi z Afriky. Itálie zdůvodnila svoji žádost tím, že situace je neúnosná a nebude moci lodě do svých přístavů pouštět. V letošním roce převzala již 83 000 migrantů, v minulém to bylo 176 000, v roce 2015 oficiálně 103 000, 2014 celkem 66 000 a 2013 jen 22 100. Kolik jich připlulo ilegálně, není jasné.
Hlavními dovozci ilegálů jsou evropská agentura Sophie, evropská agentura ochrany hranic Frontex a italská pobřežní stráž, která je přebírá z lodí různých neziskovek, tvářících se pokrytecky jako humanitární organizace. Tyto politické neziskovky a jejich registrace lze nalézt na internetu.
A v tom je skryt hlavní problém. Itálie žádá o podporu a možnost uzavření přístavů, sama nečiní proti migraci nic, dovolává se rozdělování migrantů cestou kvót. Zároveň má podle italských propočtů dorazit do země do roku 2065 14,4 milionu migrantů z Afriky, takže spolu se současnými oficiálními pěti miliony budou tvořit 37 % italského obyvatelstva. A italská politická reprezentace se ptá kdesi v Bruselu, zda se může bránit. Kde je slavná evropská armáda, kde je NATO s jeho pátým článkem? No přece na hranicích Ruska, odkud nic nehrozí!
Zde je zcela evidentní, že nikdo z nich dobrovolně a po dobrém nepůjde. Proto existují pouze dvě možnosti, a to nechat se zničit islámskou záplavou nebo migranty oddělit bez ohledu na humanitární předsudky od civilizovaného evropského obyvatelstva, nejlépe na ostrovech a v uzavřených táborech. Vzhledem k tomu, že v naprosté většině případů jde o porušovatele zákona včetně tisíců teroristů a zločinců, především narkomafiánů a obchodníků s ilegálními zbraněmi a desetitisíců extremistů, kteří vstoupili na území EU ilegálně, lze takové opatření chápat jako bezpečnostní vazbu. Stupidní žvásty islamistické propagandy o koncentrácích a holokaustu jsou mimo realitu a měly by být trestány jako neúcta k obětem holokaustu. Vězení pro zločince není žádný koncentrák, ale tisíciletou praxí ověřené bezpečnostní opatření na ochranu civilizované občanské většiny dodržující zákony.
Dostávají 30 eur na den, dále se za ně platí měsíční pojištění 600 eur a jejich ubytovatel dostane za každého měsíčně od státu 900 eur. Měsíční náklady na migranta jsou celkem 2 400 eur, zatímco základní plat italského policisty je poloviční. V roce 2017 plánuje Itálie vynaložit 1,9 miliardy eur na důchody pro svoje občany a na výstavbu sociálního bydlení pro svoje stále chudší občany 4,5 miliardy, zatímco 4,2 miliardy na migranty.
Neustále roste počet znásilnění, letos za prvních pět měsíců, oproti minulému roku o 16 %. Jde letos celkem o 2 224 obohacení většinou švédských žen v převážné většině afroislámskými migranty. Nicméně švédská oficiální propaganda v čele s ministrem vnitra odmítá název no-go zóny a označuje 31 islámsko-afrických ghett pouze za ohrožené oblasti.
Nakonec je třeba zdůraznit, že podle Lisabonské smlouvy, jejíž součástí je rovněž islamizační projekt Euro Med, existuje povinný institut sdílené odpovědnosti pro všechny signatářské státy. I v případě, že naši europoslanci vyjímečně hlasují ve prospěch českých zájmů a proti vedení EU, zůstává nám povinnost rozkazy nevolených eurokomisařů plnit.
II. díl - z článku Milana Daniela - Záchranná brzda Bruselu
Falešná humanita
Úspěšná integrace do hostitelské společnosti je podmíněna celou řadou východisek. Jinak se začleňuje do života v naší zemi pracovitý Vietnamec, jinak Eskymák, jinak člověk bez vzdělání a přirozené inteligence, jinak vysokoškolák. V zásadě nepotřebuje pomoc ten, kdo dokáže uvažovat racionálně, má vůli přizpůsobit se společnosti a situaci. V opačném případě je to problém. U nešťastníků ze subsaharské Afriky, kteří směřují do Evropy, ho vidím velmi zřetelně. Stavět se k nim tak, že se nás to netýká, či těmto lidským bytostem velet čelem vzad k jejich svrabu je ovšem podobně hnusné jako vzbuzovat v nich falešné naděje.
Kdyby bruselští pohlaváři měli zájem změnit situaci dnes už statisíců běženců racionálně, byly by bezpečné oblasti ve zdrojových či tranzitních zemích migrace řešením, které by mělo smysl, Stačilo by přesměrovat trupy, cenící v Pobaltí zuby na Rusa, na mezinárodní pomoc do Afriky. Že to nejde? Když to před šesti lety šlo rozbombardovat, mohlo by to snad dnes jít dát s pomocí týchž států dohromady, není-liž?
............
Museli by přitom překonat svou ideologickou předpojatost a rozhodnout se, zda těm lidem v nouzi budou okázale demonstrovat pseudohumánní postoje, nebo jim dají skutečnou šanci. Rozhodnout se, zda alespoň v této věci přece jen nespolupracovat prakticky. Připouštím ovšem, že to by nesměla být Libye průsečíkem mocenských a ekonomických zájmů, jejichž cílem je urvat si co nejvíce pro sebe…
Dělit se s Rusem? Vést s ním dialog, dohodnout se na rozumném řešení a společně ho prosadit? Nemyslitelné. To budeme raději „zachraňovat“ do roztrhání těla, krmit převaděčskou mafii, obšťastňovat domorodce potřebnými sousedy a ordinovat geniální „kvóty“.
.......
Zahraniční politika Unie trpí tím, že namísto zájmů lidí prosazuje militární zájmy mocenských kruhů. Markantní je to zejména ve vztahu k Ukrajině a Rusku. Vůle k dialogu a jeho prosazování místo konfrontace by jí rozvázal ruce k řešení skutečných a ne uměle vytvářených problémů.
Chaotická migrační politika Unie, ne-řád namísto dodržování jasně formulovaných pravidel pohybu a pobytu osob v Unii, to všechno vede k růstu nejistoty a nespokojenosti veřejnosti nejen zemí Visegrádu a růstu xenofobních nálad. Konfrontace mezi bezbřehou vstřícností a tvrdým odmítáním vůči migrantům Unii rozkládá. Proto je důležité najít skutečné, vyvážené východisko, jehož obsahem by byla jak opravdová pomoc, tak řád.
Vysvětlete pane ministře Zaorálku také panu Junckerovi & spol., že řešením není rozdávat migrantům koblihy, ale umožnit jim doma produkovat a Unii prodávat ty pomeranče.
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 2. 7. Babylonská věž.
Samozřejmě, ....... více: neviditelnypes.lidovky.cz/rozhovor-jsem-vlastenec-08u-/p_zahranici.aspx?c=A170629_205833_p_zahranici_wag
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 29. 6. Hrdinství a sdílení nebo sdílené hrdinství?
Další "odložený článek": neviditelnypes.lidovky.cz/svet-nebezpecnejsi-nez-putin-dju-/p_zahranici.aspx?c=A170628_161426_p_zahranici_wag
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 28. 6. Spirála smrti, SECESE a občanské války
O tři roky později, v říjnu 2005, vypukly nepokoje po celé zemi. Bylo zapáleno více než 9000 aut. Stovky obchodů, supermarketů a nákupních center byly vypleněny a zničeny. Desítky policistů byly vážně zraněny. Bouře se zastavila, až když vláda dosáhla mírové dohody s muslimskými asociacemi. Moc přešla do jiných rukou.
Kde vlasně žijeme, v čem a kdo nám vládne?
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 7. 6. Jak přednášet
2. Dejte posluchačům důvod proč by se měli o téma zajímat. Vzbuďte v nich zvědavost. Třeba provokativní otázku, která vyžaduje vysvětlení (tajemství).
3. Budujte svou ideu kousek po kousku na základě konceptů, ale takových jimž vaši posluchači rozumí. Nemyslete si, že všichni vědí o čem mluvíte. Používejte metafory k přiblížení vaší myšlenky. Je dobré otestovat řeč na přátelích, kteří vám věří, abyste odhalili místa, která posluchače matou.
4. Udělejte vaši ideu, nebo to co chcete říct, hodným šíření. Pokud myšlenka prospěje jen vám nebo vaší společnosti, tak nejspíš není hodná šíření. Pokud však má potenciál nějak pomoci někomu jinému, nebo ho inspirovat, pak jste našli klíčovou složku skvělé přednášky.
Chris Anderson: TED's secret to great public speaking
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 3. 6. Kěten jak taskavý měsíc
Květen začal být třasavým hned druhého.oznámením demise vlády B. Sobotkou.Následovaly demonstrace v mnoha městech - 10. a 17. 5., aby MF byl tiše odvolán a jmenován nový ministr Pilný, vše provázeno omilostněním odsouzeného Kájínka, vše na pozadí prezidentovy cesty do Číny.
Konec května se vnitrostátně vine na realizaci zákazu kouření v pohostinství a odvolání/ne-demisi ministryně školství Valahové po návratu prezidenta z Vietnamu.Mezinárodně se však odehrává daleko víc a to včetně toho, že náš předseda vlády Sobotka radí mr. Trumpovi, že s tím oteplováním "nedělá dobře". To hlavní se však odehrálo summitu NATO a Mnichově 28. května. "Mnichovský pivní puč?", zmínilo Echo24 v článku (3.6.2017): - Evropa nejsme my.
„Časy, kdy jsme se mohli cele spoléhat na ostatní, jsou do značné míry pryč. Byla jsem toho svědkem v posledních pár dnech. My Evropané musíme opravdu vzít svůj osud do vlastních rukou, samozřejmě v přátelství se Spojenými státy, v přátelství s Británií, s dobrými sousedskými vztahy, kdekoli je to možné, s Ruskem a dalšími zeměmi. Ale musíme vědět, že musíme sami bojovat za svou budoucnost jako Evropané, za svůj osud – a to je to, co bych spolu s vámi se všemi ráda dělala.“, řekla A. Merkelová.
Ano, Mnichov nám dělá starosti.
Publius News - Čí je EU?, 31.5.2017: publius.cz/glosy/ci-je-eu/
No, abych pravdu řekl, nevím. Německo hrozí zemím, které „nebudou dodržovat zásady právního státu“, že přijdou o kohezní fondy. To jsou finance, určené na rozvoj chudších zemí EU.......
Jakési souznění zemí V4 v jistých věcech, to je věc jiná. Má zřejmě historické kořeny, k nimž určitě patří i špatné zkušenosti s Německem. Německo má v současnosti rozhodně jiný charakter než v minulosti, ale historické reminiscence jen tak nevymizí. V žádném případě není moudré se je snažit vymýtit násilím. To prostě nefunguje.
Zet21 - Evroa a EU, .6.21: www.zet21.cz/wp/evropa-a-eu/
Evropa se chová jako velké rozmazlené děcko. Toto napadne čtenáře po komentářích a reakcích nad summitem NATO, pořádaném v květnu za účasti D. Trumpa
Německo se tedy rozhodlo, že je plnoleté a zjistilo, že se nemůže spoléhat jen na partnery, což by bylo chválihodné, ale vzápětí vyhlašuje, že vyráží do obranného boje. Před čím se chce bránit? Pokud jsou jeho jediná obrana sankce, pak oznámení vyspělosti je předčasné. Rozhodně však by se k němu měli vyjádřit další členové EU a státy Evropy. Německo ani Angela Merklová nemohou být po procitnutí v dospělost rozhodujícími mocnáři.
Není bez zajímavosti, že slova A. Merkel jsou citována médi různě, jestli se k tomu vyjádřil pan Tusk (Evropská rada) nebo Rada Evropy se už asi nedozvíme. Tak vznikají znepokojení nebo naopak liknavost místo obezřetnosti. Ještě že máme vždycky nějké ty kulisy, že ano? "Ve vnějším světě vládne situace, v níž zaručené množství lajků má ten, kdo napíše: "Babiš je kokot". Nebo naopak "Babiš je bůh". Nebo cokoliv podobného, odpovídajícího předem dané naladěnosti lásky a nenávisti v té které sociální bublině. Publius chce patrně publikovat myšlenky....", napsal čtenář Publia M.N.
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 19. 5. PROČ? PROTO! - OLOMOUC a Hanácká sebranka
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 25. 4. Země je kulatá ....
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 22. 4. Nad otázkou: Je tu vláda pro nás nebo my pro vláu?
Mezi obě množiny je vloženo neprůstřelné sklo, neprostupná hradba či hluboký příkop. Vláda se distancuje od lidí, jsou jen přítěží, kvůli které musí dělat ty zákony, nebýt jich, byli by šťastní docela. Co s tím?
Kvalifikace na ministra financí je, aby co nejvíce krátil (optimalizoval) stát na daních, s výkřikem "Všichni kradnů" se stává ministrem a nespokojen pouze s tímto postem příště žádá víc, potřebuje většinu k ještě lepšímu (optimálnímu) vládnutí. ANO je akce nespokojených občanů, nutno připomenout.
Pak je zde skupina těch co odpovědi žádají, je jich schopná nebo je po nich zodpovědnost požadovaná, leckdy právě striktními zákony. Je zde poptávka po odpovědnosti nebo naopak není. "Prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný", "Svoboda je i odpovědnost". Nabízí se otázka:
Je politik odpovědný voličům nebo straně?
Právě k podobné otázce dospěla níže uvedená diskuze skupiny Zapomenuti.cz na téma Ústava ČR, nad dokumentem Deklarace OI Zapomenutých, otázce na kterou je třeba nalézt odpověď:
Je tu ta vláda pro nás nebo my pro ni?
Znění deklarace: www.zet21.cz/wp/deklarace/
Diskuze: kotvablog.blogspot.cz/2017/04/potaceni-odpovednost-vuci-volicum-nebo.html
Ještě než dokončíte jednu diskuzi, je zde problém další. Jistě si každý všiml, jak se množí útoky a zpochybňování demokracie. Samotná demokracie za to nemůže, ona vyspěla a my ji stále cpeme do dětského kočárku. Nenaučili jsme se vládnout ani volit, ale může za to demokracie. Nevěnovalo se jí zdaleka tolik času a sil, jako snaze se jí zbavit. Snaze, kdy tajemné a údajně neznámé síly rády přiloží ruku k dílu zmaru.
"To co bylo jednou dobyto, tedy prostor svobody, je neustále ohroženo, a to nejen zvenčí, ale především zevnitř.", Jan Patočka
Je zbytečné přemýšlet čím demokracii "nahradit", museli bychom si přiznat, že tu demokracie je. Demokracie se snese s monarchií a republikou, nesnese se s oligarchií a tyranií. Demokracie presentuje a představuje svobodu, timokracie čest, oligarchie bohatství, tyranie chtíč. O tom jak se demokracie mění v tyranii bylo napsáno mnoho pojednání, už přes dva tisíce let a stále marně.
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 15. 4. velikonočí sobota - Bílá sobota
Většina bývalých nacistů v NSR však přešla přímo k sociálním demokratům, což jasně dokazují statistické mapy z voleb 1932 a 1972 přiložené v této knize.
Práce je zakončená PORTLANDSKOU DEKLARACÍ. Tato obsahuje 26 článků a začíná výrokem o "racionální" víře v Boha, Tvůrce vesmíru, jemuž se zodpovídáme. Pak je zde definice člověka jako jedinečná persona s nepřenositelným osudem. Deklarace zdůrazňuje personalistickou nadřazenost rozmanitosti nad homogenitou (jednotností, stejností), odmítá horizontalismus, upřednostňuje vertikálnost a pravici před levicí. Vnímá také radikální rozdíl mezi mužem a ženou, význam rodiny, láskyplné přátelství mezi oběma pohlavími, oddělenost státu a společnosti, morální nadřazenost autority nad donucováním, princip subsidiarity a odmítá centralizující a totalitární zaopatřovací stát. Nutný je plodný dialog mezi vládnoucími a ovládanými v rámci určitého lidového zastoupení, kterým by do určité míry snad mohlo být zákonodárné, ale nikdy ne politicky činné těleso. Hlavním úkolem vládnoucí složky má být udržování zákona a pořádku mezi občany a vztahů s ostatními národy tj. zahraniční politika a obrana. "Portlandská" společnost má mít svobodu v rámci zákona, svobodu projevu, svobodné orgány k vyjadřování názorů a řadu soukromých organizací s nejrozmanitějšími praktickými funkcemi. Svoboda je od práva na soukromé vlastnictví neoddělitelná. Svoboda není cílem, ale podmínkou k životu, činu a tvorbě s lidskou důstojností.
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 3. 3. - Události těchto dní a rudě-revolučního února
- Le Pen a zbavení imunity ze strany EU parlamentu
- Peter Spingare, švédský policista
- Jaroslav Janota, sebevražda jako protest nástupu 12-letého trestu
- Yekta Uzunoglu vydává další knihu: zdenkaw.blogspot.cz/2017/03/o-knize-islamisticky-trojsky-kun-v.html
V mnoha státech probíhají volby, Norsko, Španělsko atd. Média to zpravidla komentují touto větou:
"Podle expertů je čekají složitá povolební vyjednávání o budoucí koalici.
Nová vláda musí prosadit řadu reforem, škrty, a hlavně opět nastartovat růst finské ekonomiky...".
Kdyby vlády ve skutečnosti vládly, nebylo by co reformovat, škrtat, nebyla by potřeba "startovat".
Psaním zákonů se to nenastartuje, snad jednou vlády pochopí, že k tomu všemu potřebují svůj lid.
____________________________________________
Veleba o Zemanovi: Ale on ví, co si lidé myslí. Cestuje po republice, onehdy byl KV, ví co si lidé myslí.... A tak mluví a zastupuje tu většinu. Většina s ním souhlasí...
Volfová mluvila o tom, že chce být mezi lidmi, vnímat jejich názory, pracovat pro lidi, onehdy byl v KV, ví co si lidé myslí.
Přímá demokracie? Mluví za většinu - protiústavní, většina dbá ochrany menšin.
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 10. 1. - propaganda
Rekove nepodlehaji tak lehce cilene propagande vuci jinym narodum...
Jsou vice kosmopoliticti..
Navic u Cechu je videt ze po ctyricetilete izolaci ve systemu v kterem zili , jsou chtene zavisli na plasarismenes info..
,,rikali to v televizi..."psalo se o tom v novinach"..."rikal to i prezident"..."pani Blazkova to slysela od pani Skorapkove v samoobsluze ktera ma dceru v Atenach."
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 31. 12. - Ohlédnutí za rokem 2016
Do testovací skupiny „silně znuděných“ zařadili ty, kteří dostali za úkol opsat celé kapitoly. „Málo znuděným“ připadlo opsání pouhých několika řádků. Před i po opisování vyplňovali studenti dotazník ohledně své politické orientace. Ti, kteří měli za sebou pořádnou dávku nudy, své názory v druhé sadě odpovědí pořádně přiostřili. Zřetelně se začali klonit k radikálnějším postojům.
Jiná studie zjišťovala, jak silný pocit prázdnoty testovaní mají a jak moc smyslu života nalézají. Lidé postrádající smysl měli sklon k daleko extrémnějším názorům. „Je to tím, že lékem na nudu je drama. A lékem na nudnou politiku se v roce 2016 stalo politické drama,“ píší Timesy.
Výsledek je jediný možný: voliči, kteří si přejí více vzrušení, budou instinktivně vybírat extrémističtější politiky. Pokaždé si vyberou siláky, slibující dramatické změny. „Pokud bude naše touha žít zajímavý život pokračovat neztenčenou silou, máme nejspíš pořádné překvapení teprve před sebou a to, co jsme zažili, je nic proti tomu, co přijde,“ končí deník The Times.
Z článku: www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/k-uspechu-populistu-prispiva-unudenost-zapadni-spolecnosti--1684038
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 17. 12. - Co řekli o demokracii, Platón a Aristotelés
„ ...její dravější část řeční a jedná, kdežto zbytek sedí kolem řečnických tribun, bzučí a nesnese, mluví-li někdo něco jiného, takže v takovém ústavním zřízení je všechno, s výjimkou něčeho mála, spravováno právě takovými lidmi.
Bohatí se začínají bát a instinktivně bránit, což způsobuje v lidu pocit ohrožení. Takže ten si zvolí ze svých dosavadních vůdců vyvoleného ochránce, který na sebe v pravý čas připoutá veškerou moc. Demokratický řád se tak vnitřní logikou změní v tyranii, dle antických myslitelů, v nejhorší formu vlády.
Forma vlády | Princip vlády |
timokracie | čest |
oligarchie | bohatství |
demokracie | svoboda |
tyranie | chtíč |
_______________________________________________________________________
Platonovo pojetí demokracie: cs.wikipedia.org/wiki/Plat%C3%B3novo_pojet%C3%AD_demokracie
Aristetolovo podání demokrcie: cs.wikipedia.org/wiki/Aristotelovo_pojet%C3%AD_demokracie
Aristotelova klasifikace státních zřízení | ||
---|---|---|
Vláda ve prospěch → | všech | svůj |
jeden vládnoucí | monarchie | tyranie |
nemnozí vládnoucí | aristokracie | oligarchie |
mnozí vládnoucí | politeia | demokracie |
- Politea = ústava
- Vláda lidové většiny nemusí odpovídat ústavnosti.
- Koflikt hrozí z rozdílných postavení chudýc a bohatých. (v dnešní době oddáleím se politiků od občanů, nepřekonatlný val)
- Tam kde vládne ústava vláde demokracie.
- Ústava je duší národa
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 20. 11. Ve znamení Dne boje za svobodu a demokracii (17. listopad)
Podle něj by si mladí lidé měli vzít poučení z událostí před 25 lety. „Bojujte za své cíle. Troufněte si snít. Protože můžete změnit svět,“ vyzval je Zeman.
„Nejsem si jist, zda mladí lidé v Evropě ještě mají sny. Mnozí myslí spíš na spotřebu než na budoucnost. Těm říkám: Využijte to, co máte, k investici do své budoucnosti,“ řekl prezident._______________________________________________________________________
Dobré ránko 8. 11. Den D - prezidentské vy
Nečekejme okamžitou revoluci. Byla by to v každém případě revoluce spíše psychologická, americký prezident není diktátor a zvolený prezident je stále pod „kuratelou“ Senátu a Kongresu. Jakákoliv legislativa bude podléhat schválení Kongresu. Stejně tak změny v důležitých postech. Důležité by bylo, jestli se novému prezidentu, ať je jím kdokoliv, podaří to, co se podařilo Ronaldu Reaganovi – vzbudit amerického ducha, sebedůvěru, optimismus a návrat k hodnotám, které z Ameriky tak dlouho dělaly to „shining city on the hill“.
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 28. 10. Nedokončená....
"Zesměšňujte, karikujte a ironizujte tyto symboly; tvořte o nich krátké, „úderné“ texty, fotomontáže, videomontáže."
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 19. 10. Ještě není tma, ale stmívá se!
Prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů
Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky, chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí.
Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet.
Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány.
Miloš Zeman, Milan Štěch, Jan Hamáček, Bohuslav Sobotka
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/ctyri-nejvyssi-politici-se-distancovali-od-schuzky-hermana-s-dalajlamou-14q-/domaci.aspx?c=A161018_160816_domaci_kop
Společné prohlášení ústavních činitelů je mimořádná akce, kterou může opodstatnit jen stav nouze, zásadní ohrožení národních či státních zájmů nebo bezpečnost země.
Naši ústavní činitelé, konkrétně prezident, premiér, předseda Senátu a předseda Poslanecké sněmovny, vydali společné prohlášení, z něhož vyplývá, že tímto stavem nouze či ohrožením národních a státních zájmů je dnes pro Českou republiku návštěva dalajlámy. A asi si máme také myslet, že zásadním nebezpečím pro naše státní zájmy je skutečnost, že se s dalajlámou setkal – a to pouze soukromě – ministr kultury.
svobodneforum.cz/pavel-safr-stydim-se-za-nase-ustavni-cinitele/
„V dnešním světě nacházíme spoustu násilí. Úkolem všech náboženských systémů by mělo být toto násilí zmenšovat. Důležité je začít zevnitř, najít nejprve vnitřní klid. Žádná válka nemůže vzejít ze soucítění. Soucit je nejúčinnější protijed na emoce, jako je zloba či strach, z nichž násilí pochází,“ uvedl podle ČTK při setkání dalajláma, který po čínské anexi Tibetu žije v exilu.......... (velmi znepojující slova!!)
Naši nejvyšší představitelé jsou evidentně vnitřně rozpolceni
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 1. 10. Měsíce voleb a státního svátku - vyhlášení samostatnosti
Stručně ze Španělska: U socialistů se rozhořel na plno boj, pučisti (staré struktury) se rozhodli svrhnout šéfa socialistů Pedra Sancheze. Situace je nepřehledná, dnes je mimořádná konference předsednictva. Rozpadla se fakticky celá strana. V Madridu začíná velká demonstrace na podporu Pedra, pučisti jsou staré struktury, které chtějí zachovat stávající korupci.
Je povoláno vojsko aby k něčemu nedošlo. Pablo (PODEMOS) se nevyjadřuje, pouze dali koment že čekaji jak se situace bude dál vyvíjet. V Madridu se to během víkendu rozhodne. Pedro (PSOE - socialisté) se rozhodl svolat mimořádný kongres strany, snad na 25. října, kde dává k dispizici svou funkci a basis má rozhodnout. Patrně za vším stojí konzervativci. Předchozí předseda socialistů se tajně sešel s Rajoem Bylo to před 3 týdny, tam se asi dohodli na plánu jak toho mladého šéfa (Pabla) odstranit. Pučisti jsou ale v menšině. Všechna média mění program a čekají jak dopadne konference předsednictva. Do Madridu dorazila i hlavní odpůrkyně Pedra - Suzana Diaz z Andaluzie, nemá ho ráda a chtěla jeho demisi už na jaře. V Madridu je rovněž jeho velký podporovatel z Katalánska (jeho jméno je však dost složité).
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 19. 9. Za nemravé a necivilizované označil naše zákony M. Komárek
Komárek trvá na tom, že Andrej Babiš se může zříct v souvislosti s vládní funkcí části svého byznysu dobrovolně, avšak nesmí ho k tomu nikdo nutit. Jedině prý voliči a veřejné mínění. „Je to soukromá věc Andreje Babiše,“ tvrdí Komárek. „Když mu to někdo krade, tak to je ta pravá oligarchie, kdy rozhodují lidé v zákulisí. Kradete člověku majetek,“ rozčiloval se Babišův obdivovatel, který mimo jiné prohlásil, že Babiš je v současné době „výš než my všichni tady“.
Všechny parlamentní politické strany s výjimkou hnutí ANO (výslovně je všechny vyjmenoval), označil Komárek za „burleskní“ a poznamenal, že na nich není vůbec nic hezkého. Již předtím opakovaně zdůraznil, že doufá, že ANO bude mít po volbách v Poslanecké sněmovně většinu nejméně 101 hlasů a prosadí „správná řešení“. Přišli jsme, abychom zvýšili kulturu zákonodárného sboru, ale bohužel se nám to nepovedlo. Až v roce 2017 vyhrajeme s velkou většinou volby, tak se napravíme a napravíme i všechny ostatní, hrozí Komárek.
Martin Komárek řekl v TV, co se stane, když vyhrají volby v r 2017 - všem napraví hlavy.Vstoupí, ať chceme či nechceme do našeho soukromí, zpozieav, djejich svědomí,
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 18. 9. Flexibilní solidarita - Mládežnické sbory - Více jasnosti
V Bratislavě jsme se zavázali, že nabídneme v příštích měsících našim občanům vizi atraktivní EU, které mohou věřit a kterou mohou podporovat. Jsme si jisti, že máme dostatek vůle i schopností tohoto dosáhnout.
I. Všeobecná diagnóza a cíle
- Je před námi mnoho zjevných výzev: lidé jsou znepokojeni trvalým nedostatkem kontroly a strachem spojeným s migrací, terorismem a hospodářskou a sociální nejistotou. Je třeba tyto otázky zvládnout v příštích měsících jako prioritní.
II. Migrace a vnější hranice
- Nikdy nedopustit návrat nekontrolovaného přílivu z loňského roku a dále snížit počet protiprávních migrantů.
III. Vnitřní a vnější bezpečnost
Udělat vše, co bude potřeba, na podporu členských států při zajišťování vnitřní bezpečnosti a boji proti terorismu.
V komplikovaném geopolitickém prostředí posílit spolupráci EU v oblasti vnější bezpečnosti a obrany.
IV. Hospodářský a společenský rozvoj, mládež
Vytvořit slibnou ekonomickou budoucnost pro všechny, chránit náš způsob života a poskytovat lepší příležitosti pro mládež.
V. Cesta vpřed
- Plnění slibů: posílit mechanismus pro kontrolu plnění přijatých rozhodnutí. Loajální spolupráce a komunikace členských států a institucí.
- Bratislava je začátkem procesu. Nadcházející oficiální zasedání Evropské rady umožní konkrétní sledování témat, která jsou zde zmíněna.
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 13. 9. Konec volné politické soutěže, dostává svěrací kazajku
Novela z. o sdruž. v pol. stranách a v pol. hnutích www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=7&ct=569&ct1=0&v=PZ&pn=7&pt=1
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 8. 9. Nedokončená ...
Kdysi jsem fandila Slávii a kouřila Sparty.
Fandila Spaťanům i Spartakovi.
V kavárně Slavia zažila ty nejhezčí chvíle (naděje).
Věřila, že český národ si poradí se vším.
Pokaždé na Vyšehradě stála v němém úžasu nad krásou Prahy.
Když byl čas vyšlápla si na Petřín.
Věřila Živnobance (jediná banka z doby RU), stala se z ní UniCredit.
I tu budovu jsme prodali! Co z toho zbytku je ještě naše?
Máme vůbec přehled a v co doufat?
Máme třeba české politiky zapálené pro náš stát nebo jen co rozprodat?
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 8. 9. Rada fóra, Rada Polis a signály z fóra sociálních sítí
V této fázi už nic jiného nelze, kandidátky jsou hotové a je na nich spousta těch, co to myslí opravdu vážně, jen se ještě neznají navzájem. Koho nevolit víme, koho volit z toho vyplyne. (Z.W.)
Kontrolní mechanismus ochrany společnosti je více než nutný, ač příliš dosud žádán není - vesměs stačí jakési poštěkávání na fb/twitteru/sítích. A to vesměs bez odpovědnosti.
Domnívám se, že tento mechanismus (zatím) je důležitější než výsledek (těchto) voleb. Příště už to může být jiné. (Z.W.)
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 17. 8. Klíč leží ve stedověku, humanitě a vědéch
My islám nezměníme, to musí udělat sami muslimové uvnitř, aby nás přesvědčili, že se hlásí k mírumilovné verzi islámu. To je zásadní problém, který čeká muslimské komunity nejen v Evropě, ale i na Blízkém východě nebo v Arábii.
Nemyslím si. My máme spoustu zkušeností s obdobími plnými krve a násilí a můžeme ty zkušenosti přenést. V tom by měly sehrát pozitivní roli naše humanitní a sociální vědy, aby nabídly svou pomoc a argumenty do veřejné diskuse, aby nabídly řešení. www.novinky.cz/domaci/411902-islam-musi-opustit-temny-stredovek-rika-historik-sebek.html
Práce z roku 1975 pohlíží na filosofii dějin z hlediska tří pohybů lidské existence. Na úsvit dějin se dívá jako na prožívání mytické, samozřejmé skutečnosti, jež později ovládl logos, rozum, racionalita. Ta původně znamenala snahu pochopit člověka a svět, od 16. století však na pochopení a vnitřní formování člověka rezignuje a soustředí se na vnější svět, který se navíc snaží spíš ovládnout než pochopit. Tento vývoj vedl k jednostrannému rozvoji techniky a nakonec vyústil ve století válek a velkých otřesů. Člověk by měl proto sám sebe a svůj život nahlédnout jako bytí v celku, v celkové souvislosti jeho smyslu a jeho bytostné vztaženosti ke smrti. Jedině tak budeme moci bojovat proti pravdám, které se nám vnucují zvenčí, a jedině tak dosáhneme života ve spravedlivé polis a budeme umět žít „život v pravdě“.
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 16. 8. Tři analýzy - ekologická - strategická - sociální
Míra únosnosti se podle všeho zdá být překročena, nejspíš je nutné se vší vážností očekávat nástup jevů silné společenské nespokojenosti. Současná politická vrstva bude nejspíš nahrazena vrstvou jinou, velmi pravděpodobně se tak bude dít chaoticky, leckdy revolučně, povede to tudíž k velkým společenským turbulencím. Nová vrstva, takto vzniklá, opět velmi pravděpodobně, rovněž nebude žádnou elitou, určitě nebude státnicky uvažujícím konglomerátem, bude mít tendence spíše nacionalisticky dezintegrační, ale zato se bude umět rvát, bude chtít se rvát, a rvát se také bude. Poučeni těmito nehezkými vyhlídkami snad poté konečně vytvoříme podmínky pro vznik dalších Masaryků, Reaganů, Kennedyů, Adenauerů, atd., a s jistou pokorou k Bohu (přírodě, vývoji) konečně dospějeme k nikoliv světlému zítřku, ale k normálnímu životu, v rozumném soužití s těmi „jinými“. Jako to Apollo 13. S obrovským vypětím a možná i s troškou štěstí to nakonec možná dopadne dobře.
zdenkaw.blogspot.cz/2016/08/mame-problem.html (7. 8. 2016)
Slavný maršál von Clausewitz kdysi řekl, že válka je pokračování diplomacie jinými prostředky. Může vůbec náš nevelký stát být v ohnisku zájmu některé ze soupeřících stran? Ale ano! Nebuďme zbytečně skromní!
Ve vojenské strategii, zabývající se možností konfliktů v 21. století, se již nějakou dobu velmi intenzivně diskutuje o hybridní válce, jejímž hlavním cílem je staré římské „divide et impera“. Tedy pomocí informační války a záškodnické činnosti neidentifikovaných jednotek způsobit rozvrat v „zájmovém území“, který vyústí v konflikt s nedozírnými následky.
Páté kolony
Podobně jako před obsazením Československa Hitlerem, či o třicet let později vojsky Varšavské smlouvy, využívá se i dnes pátých kolon (kdysi sudetských Němců, později „zdravého“ jádra KSČ) a mohutných s goebbelsovskou propagandou zdatně soutěžících informačních ataků. Co může být cílem této východní informační invaze, to předvedla ona pátá kolona při demonstračním průjezdu americké kavalérie naším státem. Jen blázen by zaútočil proti NATO, a to Rus není. Avšak „krymská varianta“ rozvratu, kdy lid český v referendu rozhodne o vystoupení z NATO, ta se přímo nabízí. Takže čím větší chaos, tím lépe, čím více zdejších lidí „zblblých“ ruskou informační tsunami, tím rovněž lépe. Hlavně že tu již dnes existují ty Disraeliho dva národy, pro které bude čím dál, tím hůře představitelné sdílet tentýž prostor. Toto si opravdu necháme líbit?
Takových příkladů existuje celá řada. Západní civilizace jako by ztrácela energii a vůli dále existovat, jako by skutečně nejdříve nabízela a v současnosti již téměř podávala demisi ve svém vlastním prostředí, rezignujíc na svůj hodnotový systém, jehož zhroucení nemá sílu zabránit.
Na druhé straně tento "energetický boom" vedl k razantnímu snížení cen hnědého uhlí, které se masově dováží do "ekologické" Evropy pro použití v klasických hnědouhelných elektrárnách. Silná "zelená" hnutí v Evropě razantně protestují proti těmto posunům, a protože protestují i proti "shale" technologiím (o jaderné energetice nemluvě), dostává se Evropa do těžké nejen energetické, ale i sociální situace. Postupně je totiž omezována aktivita v těžebních oblastech, což vede k zavírání dolů a k masovému propouštění (např. Ostravsko), konsekventně k hrozícím sociálním nepokojům.
[1] Hodnoty jako metaforu zavedl do filosofie německý myslitel Rudolf Hermann Lotze v polovině 19. století, aby naopak vyjádřil to, čím se naše hodnocení řídí nebo orientuje. Na rozdíl od starších pojmů dobra a zla nebo ctnosti a neřesti, které mají absolutní povahu (buď – anebo, ano nebo ne), počítá pojem hodnot s tím, že i naše hodnocení bývají odstupňovaná (více - méně, lepší – horší) a často vycházejí z porovnávání.
cepin.cz/cze/clanek.php?ID=1194 (24.9.213)
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 12. 8. Napětí mezi protiklady a kogngitivní disonance
Snadnější je něco si odůvodnit, než něco udělat.
Představme si, že v historickém archívu najde badatel dva dobové dokumenty o nějakém panovníkovi. Jeden tvrdí, že žil v askezi, druhý obsahuje rozsáhlou milostnou korespondenci a dokazuje, že byl "děvkař". Protože před několika lety vydal náš historik o tomto panovníkovi uznávanou knihu, kde pracuje s myšlenkou, že to byl 'významný světec vlasti', je pravděpodobné, že druhý dokument téhož večera uloží hluboko do svého trezoru tak, aby jej nikdo nenašel. A první dokument uveřejní jako nový důkaz své teorie. A stane se ještě uznávanějším historikem.
Přesně takovým způsobem funguje naše mysl: když se setká s informací, která je protichůdná vůči něčemu, co je v ní už obsaženo a na čem si osobně zakládá, tento nový obsah vytěsní. Lidově se tomu říká, že slyšíme jen to, co chceme slyšet. Anebo, pravda bolí.
Článe končí:
A pak je tu ještě možnost být k sobě upřímný a tuto bolest vydržet. Vybírat si stále tu těžší cestu.
ografologii.blogspot.cz/2010/01/kognitivni-disonance.html?m=1
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 11. 8. Kacířské eseje
Práce z roku 1975 pohlíží na filosofii dějin z hlediska tří pohybů lidské existence. Na úsvit dějin se dívá jako na prožívání mytické, samozřejmé skutečnosti, jež později ovládl logos, rozum, racionalita. Ta původně znamenala snahu pochopit člověka a svět, od 16. století však na pochopení a vnitřní formování člověka rezignuje a soustředí se na vnější svět, který se navíc snaží spíš ovládnout než pochopit. Tento vývoj vedl k jednostrannému rozvoji techniky a nakonec vyústil ve století válek a velkých otřesů. Člověk by měl proto sám sebe a svůj život nahlédnout jako bytí v celku, v celkové souvislosti jeho smyslu a jeho bytostné vztaženosti ke smrti. Jedině tak budeme moci bojovat proti pravdám, které se nám vnucují zvenčí, a jedině tak dosáhneme života ve spravedlivé polis a budeme umět žít „život v pravdě“.
Tři pohyby lidské existence
- Pohyb zakotvení
- Pohyb práce a boje (z boje za svobodu vznikl "duch polis", kterým je "duch jednoty ve sportu")
- Pohyb průlomu a pravdy - k dosažení celku světa.
Zhruba před 500 lety došlo ke zvratu od mytického k méně humanitnímu (lidskému), k ovládání místo pochopení a hledání shody - pravdy. Přesto má naše kultura kořeny právě zde, sdílí její tak často vzpomínané hodnoty.
Řecká mytologie měla obrovský vliv na kulturu, umění a literaturu západní civilizace a zůstává součástí západního jazykového dědictví. Básníci a umělci od dávných dob dodnes čerpali z řecké mytologii inspiraci a nalézali přetrvávající význam a platnost v jejích tématech
Dobré ránko 10. 8. Jinak myslíme, jinak mluvíme a jinak jednáme (Z.K., 1972)
Policie a soudy tady nesmějí zůstat nečinné a kdokoli k tomu mlčí, nese spoluvinu. Konvičkovi neonacisté jsou nebezpečné zlo, které nelze ani v nejmenším podceňovat. Je třeba dát jasně najevo, že tento druh hlouposti, fanatismu a nenávisti tady opravdu nechceme a nestrpíme.
Dobré ránko 2. 8. Kurdistán a otázka: JAK JE TO MOŽNÉ?
Těch pět měsíců s ohledem na rychlost událostí na Středním východě bylo neuvěřitelných, není snadné všechno sledovat a vstřebávat a pak se následně snažit dojít k syntéze a prognóze do „budoucna“. V syrském Kurdistánu je nejzásadnější událostí prolomení vyznačené „červené linie“, tj. levého břehu řeky Eufrat, jak ji označil Erdoğan. Červenou linii podle Erdoğana nesměli Kurdové překročit. Teď je levý břeh Eufratu prolomen! Kurdové s pomocí USA, Francie a Ruska Eufrat překonali a nyní se snaží konečně spojit Afrínský kurdský kanton se zbytkem syrského Kurdistánu.
V těchto pěti měsících byly také postaveny v syrském Kurdistánu dvě přistávací dráhy pro americké a francouzské letouny. Teď mají jak Francie, tak USA v syrském Kurdistánu vojenské základny, kde cvičí kurdské paramilitantní jednotky, aby se z nich jednoho dne mohla stát regulérní státní armáda.Přitom těch pět měsíců probíhala neuvěřitelná diplomatická válka vyhlášená Erdoğanem proti Západu. Erdoğan požaduje, aby USA a západní svět vnímaly syrskou kurdskou stranu a její bojovníky jako teroristy. V tom ale přes úspěchy, které má v jiných otázkách, pokaždé narazil na neprolomitelnou zeď ze strany USA, EU, ale také Ruska. Všechny tyto mocnosti tento vnucovaný postoj odmítly a pokračovaly ve zintenzivňování své spolupráce právě s kurdskými složkami, které od prvních okamžiků vzniku Islámského státu světu ukázaly, že jedině ony umí a chtějí efektivně bojovat s Islámským státem!
To, co se za posledních pět měsíců odehrávalo v Turecku, není tak radostné jako to v Sýrii. Turecko za tu dobu na svém území téměř zlikvidovalo pět kurdských historických měst; útočilo na tato města letadly, tanky a děly, jako by to byla města v nepřátelské zemi a ne v její vlastní. (Přitom víme, že i ve válce s cizími státy platí jisté mezinárodní úmluvy o ochraně civilního obyvatelstva. Ty turecká armáda nerespektovala.)Nejtragičtější na tom byla kompletní devastace historického centra kurdského města Amed (turecky Diyarbakır)! Zničení historického centra města, které Kurdové vnímají jako svoji neoficiální metropoli a které bylo chráněno organizací UNESCO. Z tohoto tisíc let starého centra nezůstalo vůbec nic, a přitom se to vše odehrávalo před očima civilizovaného světa a za naprostého nezájmu (či politické cenzury?) jeho médií.
Počty mrtvých kurdských civilistů se pohybují v tisících a téměř 360 000 tisíc Kurdů zůstalo ze dne na den bez střechy nad hlavou a jsou na útěku Tureckem. Dovolte mi srovnání – kdyby Izrael zničil v Gaze jen jednu desetinu toho, co zničily turecké „bezpečnostní síly“ v kurdských městech, celý svět by o tom věděl a dal by to Izraeli znát. V případě Turecka ale všichni mlčí. Jak je to možné?Já už turecké vojenské puče trochu znám, protože jsem za svého života viděl už čtyři. Kdyby pučisté zvítězili, rozhodně by udělali vše pro zlepšení svých vztahů jak s USA a EU, tak pochopitelně i s NATO. Neučinili by nic, co by tyto státy či instituce „rozzlobilo“. Konec konců to prohlásili ve své první deklaraci při obsazení státní televize a rozhlasu. Pučisté se v minulosti vždy snažili, aby své vztahy se sousedními zeměmi uspořádali mírově a v duchu spolupráce. To, že vždy brutálně potlačili lidská práva v samotném Turecku, je věc jiná. Posílen dalším vítězstvím bude nyní Erdoğan v případě potřeby bez ostychu otevřeně využívat uprchlíky (kteří jsou z velké části důsledkem jeho vměšování do syrských záležitostí) k vydírání Evropy, a to v daleko větší míře než doposud.
Dobré ránko 31. 7. Má tedy demokracie v delším časovm úseku ještě šanci?
Luděk Frýbort: My se pořád za něco stydíme, za něco omlouváme a za něco se tepeme. To je naprosto zbytečné, je to pokrytecké, k ničemu to nevede. My musíme získat znovu naše sebevědomí, které tady bývalo.
Martina: Vy říkáte znova nabýt důležitost západních hodnot, které stmelují naši civilizaci. Ale vidíte to reálně? Vidíte vůbec v nás ten potenciál?
Luděk Frýbort: Ano, ten potenciál bych viděl, jen by to naše intelektuální elity musely vzít za své. Což nepokládám tak zcela za vyloučené, neboť ještě nebyla zrušena demokracie. Já teda demokracii nepovažuju za flastr na všechny rány, ale přeci jenom je to určitý systém a dává člověku možnost volby.Měli bychom hledat cestu zpátky k myšlení na dlouhé časové úseky. To bylo naší civilizaci vlastní
......................
Luděk Frýbort: Já jsem přeci jenom neodolal tomu, abych tam dal z části optimistický závěr. Já o něm nejsem sám moc přesvědčen, nicméně nechtěl jsem, aby ta knížka byla celá strašlivě ponurá, bezvýchodná. Takže já jsem tam tomu dal závěr, že určitá menšina evropských lidí najde útočiště, kam ten islám nepronikl a tam začnou znovu. Znovu, protože ta civilizace, která se rozpadla, už se nedá obnovit.
Dobré ránko 30. 7. Nová výzva, která se popisuje výrazem isámský teror
Úvodem se vyjádřila ke všem útokům v Německu za poslední dny. „To, co jsme zažili v Nice, vražda v Normandii, teroristické útoky v Turecku, Orlandu, Belgii... Všechny tyto teroristické útoky jsou strašlivé, deprimující. Prolomilo se civilizační tabu. K činům dochází v místech, kde se může vyskytnout každý z nás. Rodinným příslušníkům tolika obětí můžeme říct pouze to, že s nimi truchlíme, že nejsou sami a že učiníme vše proto, abychom odhalili ty, co stojí v pozadí. A musíme rozhodnout, kde jsou zapotřebí doplňková opatření. To vše dlužíme obětem těchto činů a rodinným příslušníkům,“ zmínila.
Podle kancléřky však dlužíme také mnoho vůči nevinným uprchlíkům, kteří se nyní musí vypořádávat se složitou situací. „Teroristé se vysmívají zemi, která je přijala. Je lhostejné, zda tito útočníci přišli před 4. zářím loňského roku, nebo posléze. Je to zkouška pro nás pro všechny. Je to zkouška, která se týká našeho životního stylu, chápání našeho konání. Teroristé chtějí dosáhnout toho, abychom ztráceli pohled na to, co nás spojuje, chtějí narušit naši soudržnost i ochotu přijímat lidi, kteří se dostali do tísně,“ dodala. Dle jejího názoru také zasévají nenávist.„Již nyní je patrné, že kromě nebezpečí ze strany organizovaného terorismu se objevují noví pachatelé, kteří byli doposud nenápadní. Potřebujeme lepší systém včasného varování. Za druhé, kdykoliv to bude nutné, spolková vláda posílí personální opatření, zlepší technické vybavení,“ poznamenala také Merkelová. Zmínila také vytvoření centra pro bezpečnostní techniku, cvičení armády či zpřísnění prodeje zbraní. „S americkým prezidentem Barackem Obamou chceme posílit spolupráci příslušných složek, abychom mohli lépe analyzovat komunikaci potenciálních pachatelů,“ dodala s tím, že je nutná také spolupráce s Afghánistánem či se severoafrickými zeměmi.
„Zvládneme to. Ta nová výzva, která se popisuje výrazem islámský teror, si vyžádá nová opatření. Chceme zajistit bezpečnost pro naše občany, chceme zajistit integraci. Chtěla bych poděkovat policii, která v uplynulých dnech vykonala neuvěřitelnou práci,“ poděkovala Merkelová i občanům. „Pracujeme na tom, abychom si mohli zachovat dosavadní způsob života,“ uzavřela.
_______________________________________________
Třeba Jemen během posledního půlstoletí zvětšil počet obyvatel na sedminásobek, v Egyptě přibývá každým rokem milion lidí. Když Napoleon v Egyptě nařídil sčítání lidu, došlo se k číslu 2,5 milionu, dneska je to 90.
Tak my teda z bolavého srdce přijmeme několik tisíc postižených lidí. To na té věci ale naprosto nic nemění, protože tolik se narodí za půl dne.
Můžeme upokojit své svědomí a přijmout migranty, ale nemůžeme problém tímto způsobem vyřešit.
Dobré ránko 27. 7. V multikulturalismu jsme se zmýlili, není to naše CESTA
- kulturní rozmanitosti
- mezikulturní dialogu
- interkulturním vzdělávání
Francouzský prezident Holland prodlužuje výjimečný stav. Měli bychom ho dále prodlužovat a je vůbec k něčemu? Měli bychom dělat radikálnější opatření? A naopak, neobáváte se, že se tím připravíme i o část svobody?
Obávám. Každého takového kroku omezující občanská práva a svobody se obávám, ale samozřejmě jsou situace, kdy je nezbytné myslet na bezpečnost občanů. Což by se mělo projevit razantními kroky v zahraničně politické oblasti, v obraně země, posilování obrany hranic a nikoliv v omezování svobod občanů, kteří se nacházejí uvnitř obležené pevnosti. Tam je důležité, aby tato opatření byla adresná a bylo vyjasněno, proti komu se vlastně bráníme. Často se to zevšeobecňuje na boj proti každému nebezpečí terorismu, ale vždyť tu žádný jiný nemáme. Neslyším, že by příslušníci nějaké bratrské církve napadli katolické kostely, nebo obráceně. Všichni víme, odkud to nebezpečí hrozí a je třeba se bránit nikoliv zpřísňováním zákonů a odebíráním zbraní. To je absurdní, v podstatě odzbrojují evropské občany, aby se nemohli bránit a zároveň otevírají brány potencionálním teroristům.V jistém smyslu je to pravda, protože imigrační politika byla pochybná. Už jsem zmínil, že za hlavního viníka považuji multikulturní svět a jeho bludy. V těchto výrocích je však třeba držet se zpátky. Je to jako bychom řekli, že za nálety na Londýn si Anglie mohla sama, protože měla svého Chamberlaina. Vše má nějaký vývoj a je dobré si pamatovat, kdo a co z politiků říkal, co mohli udělat a kdo a jak to kritizoval. Vzpomínám si na velkou show kolem prezidentské kampaně Jean-Marie Le Pen. Ne, že bych patřil k jeho obdivovatelům, ale kdyby se prosadil proti korupčníkovi Jacques Chiracovi, situace ve Francii by třeba také byla jiná. Je fakt, že svět se nemění sám a dějiny se neutváří samy od sebe. Mění se a tvoří je lidé, každá situace má své viníky a je třeba se ptát, co dělat, abychom tomu nebezpečí čelili.
Změnil se nějak váš názor na muslimy kvůli migrační krizi, nebo útokům v posledních měsících v Evropě?Do jisté míry ano, ale spíše méně, než více. Já jsem si nedělal žádné zvláštní iluze, protože znám dějiny islámu. Jsem i historik a zabývám se studiem jednotlivých proudů, odlišnostmi a v celku jsem si nedělal iluze. Spíše jsem si dělal iluze o naší bezpečnosti. Měl jsem dojem, že jsou vzdálenou kulturou, která se rozvíjí ve svých teritoriích. Kultura jiného okruhu, která má své dějiny a pro nás by mohla být jen jakési vzdálené exotikum jako z Pohádky jedné a tisíce noci. Ve chvíli, kdy dochází k masivním přesunům a přinášejí tuto kulturu s sebou a chtějí šířit víru všemi prostředky, tak v tu chvíli jsem zbystřil a míra obav se přirozeně zvýšila.
Co byste vzkázal lidem ve Francii a v Německu v těchto těžkých časech?
Samozřejmě účast a soustrast, protože ten útok není veden jen proti Francii a Německu, ale je veden proti celé evropské společnosti, proti anticko křesťanskému dědictví, všem našim hodnotám, které jsou nám milé a proti naší svobodě. Geograficky nejsou zvlášť vzdálení a nebezpeční migrantů se nás samozřejmě vážně dotýká. Je třeba říci, že v tomto s občany západních zemí soucítíme a držíme si všichni dohromady palce. Modleme se za to, abychom dokázali situaci vyřešit, což nepůjde bez pravdivého náhledu, kdo je protivníkem, co je naše identita, kterou hájíme a pokud otevřeme oči, tak bychom mohli zabránit ještě větším útokům, které by nás mohli čekat.
Zmínil jste, že musíme pojmenovat viníka a toho, proti komu stojíme. Proti komu tedy stojíme?
Hlavním viníkem je idea multikulturalismu, se kterou je třeba se rozejít. Je třeba říci, že jsme tu doma, je to naše země a chceme, aby to tak i zůstalo. Svět mění lidé, buďme tedy těmi, kdo svět změní na takový, jaký ho chceme mít.
Dobré ránko 22. 7. Blížíme se konečné. Konečně!
Vím, jak je těžké zrovna tohle vysvětlit. Odvolávám se proto na člověka povolanějšího, než jsem já, na českého protestantského filosofa Emanuela Rádla. Ten v roce 1935 v eseji „Německá revoluce“ (v níž kritizoval Hitlera a nacismus) napsal:
„Tuto jest třeba vyložiti důležitou věc o lidovládě, kterou dnešní malodušní obhájci demokracie přehlížejí. Lid opravdu demokratický jest pod zákonem pravdy; posledním slovem demokracie není „lid“ ani „většina“, nýbrž jsou jen praktickou pomůckou dáti průchod pravdě.Z toho důvodu samy volby a sám hlas většiny nic nezabezpečují, když před nimi nebyla provedena veřejná diskuse, v níž volič měl možnost slyšet různé návrhy na úpravu politických nesnází, návrhy, které musí pocházet od odborníků. „Soud lidu“ má jen tehdy cenu, bylo-li soudní řízení náležitě provedeno, a nikdy není posledním rozhodčím, neboť lid se mýlívá, jako se mýlí jednotlivci; proto musí mít i menšina svá práva a proto musí být vždycky možno odvolání od soudu lidu ke svědomí jednotlivcovu…
Z toho důvodu jest taky mylné mínění mnohých dnešních obránců lidovlády že by pro ni bylo obzvlášť podstatné všeobecné a tajné hlasovací právo, parlament, poslanci, vláda odpovědná parlamentu, vláda většiny. Tito obránci zmechanizovali demokracii a učinili z ní pouhou instituci. Ne že by tyto věci byly vedlejší; institucí jest zapotřebí, ale hlavní věc jest, že demokracie jest vládou rozumu, pravdy, spravedlnosti, čestnosti, kdežto volby a parlament jsou jen prostředky k takové vládě; nerozumný parlament není demokratický a nečestnost není správnou lidovládou, ani kdyby byla kryta největší většinou.“ ....... konec citace z článku, který stojí za to si prožít.Dobré ránko 20. 7. Polemiky - Pompéznost - odhady a Dialogy (díl 15)
Tak to si myslí každý soudný člověk..
YU: O priprave pucu Erdogan vedel, nechal aby to eskalovalo a ucinil patricne opatreni.V otazce cistky mas pravdu , do teto hodiny bylo propousteno 49.337 uredniku z prace a nemaji narok na nic! Jen mnisterstvo vnitra propoustelo 8.777 lidi (vcetne vysokych pol.cinitelu) a ministerstvo skolstvi odebralo 15.200 pedagogum diplomy).Ale ted uz to nebude jen boj proti Kurdum ale i proti statisicum turkum, persekuovanich Erdoganem.
Poznámka: Puč se odehrál den po útoku v Nice, 15. července 2016
_______________________________________________________
Novinky.cz, 30. března 2016: „Uvolňování je vázáno na to, že Turecko bude plnit úkoly, které dostalo. Bude to permanentně kontrolováno. Další uvolňování bude záviset na tom, zda bude vidět, že se daří zastavit ten tok migrantů přes Balkán,” uvedl Zaorálek. Peníze mají sloužit na projekty, které zajistí uprchlíkům lepší podmínky pro život. (Finanční prostředky: EU 3 mld eur, z toho ČR 0,5 mld Kč).
Využití peněz bude podle dohody EU s Ankarou monitorovat zvláštní řídicí výbor, v němž má každý členský stát Evropské unie jeden hlas, dva hlasy pak patří Evropské komisi. Pokud by Turecko nesplňovalo podmínky stanovené dohodou, peníze nedostane.
Dohoda počítá s tím, že se přísun peněz do Turecka zastaví v případě, že výbor shledá, že Turecko své závazky neplní. Jednotlivým členským státům by se pak peníze, kterými přispějí do evropského rozpočtu, vracely.
Peníze by zpočátku měly jít na projekty zaměřené na humanitární pomoc. Evropa Turecku přispěje také na vzdělání, lékařskou péči a sociální začleňování. Podle dohody je příspěvek EU vždy vázán na konkrétní projekt.
První příspěvek by Česko podle navrženého harmonogramu poslalo ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016. Letos ČR vyplatí šest miliónů eur (asi 162 miliónů korun). www.novinky.cz/domaci/398950-cesko-posle-do-turecka-do-roku-2019-pul-miliardy-na-zvladnuti-uprchlicke-krize.html
Podle BBC (9.7.2016):
- Regulace médií tělo Turecka v úterý také zrušena licence na 24 rozhlasových a televizních kanálů obviněn z vazby na pana Gulen.
- Odstranění tisíců úředníků je zděšen mezinárodní pozorovatel, OSN naléhá na Turecko, aby dodržovat zásady právního státu a ochranu lidských práv.
- Předseda EP Martin Schulz obvinil Turecko provádět "pomstu" proti svým oponentům a kritikům.
- M. Schulz také uvedl, že debata kolem obnovení trestu smrti byl "hluboce znepokojující". EU varovala, že takový krok by znamenal konec rozhovory pro vstup Turecka do bloku.
Dobré ránko 16. 7. Od pompéznosti k tyranii
Pathos plodí pompéznost, pompéznost plodí aroganci, arogance plodí násilí, násilí plodí tyranii.... Benjamin Kuras, Tao síchu
Sebedůležitý mladík jdoucí po pláži sám od sebe začne vysvětlovat staršímu občanovi odpočívajícímu na schodech, proč nedokáže starší generace pochopit mladou:"Vy jste vyrostli v jiném světě, všeobecně vzato, ve velmi primitivním světě", řekl mladík dost nahlas, aby ho všichni okolo slyšeli.
Po chvíli ticha starý občan odpověděl takto:"Máš pravdu synu. My jsme neměli tyto věci, když jsme byli mladí... tak jsme je vymysleli. No, a teď ty arogantní mladé hovado řekni, co ty děláš pro následující generaci?" ... Josef Zima
Záhy po veselejší nótě Josefovy zprávy se dozvídáme o vojenském převratu v Turecku....
Dobré ránko 14. 7. Cestou dilaogu za snížení regulací a registrací.
Seneca byl jedním z nejplodnějších autorů, psal prózu i poezii. Psal v krátkých, jednoduchých větách a styl byl trochu komediální.
Dobré ránko 13. 7. Dialog - Diskuze - Polemika - Beseda
Dialog (řecky dialogos, od slovesa dialegomai, rozvažovat, rozmlouvat) je rozhovor dvou nebo více osob, který může vést k nalezení společného stanoviska. V současné filosofii se někdy užívá v přeneseném smyslu pro hledání smyslu nebo pravdy skrze řeč a rozhovor (řec. dia, skrze a logos, slovo). Protikladem dialogu je monolog (z řec. monos, jeden). Odlišnost dialogu a monologu je v míře připravenosti. Dialogy jsou naopak spontánní a nepředvídatelné.
Filosofický význam dialogu plyne z pochopení a uznání, že člověk se může mýlit nebo zastávat jednostranné stanovisko a že mu tedy může pomoci setkání s názorem druhého a druhých. Setkávání a střetání názorů může vést k lepšímu, pravdě bližšímu názoru než měli účastníci před setkáním. Tento důležitý náhled se někdy dokládá doslovnějším výkladem řeckého slova dialogos jako dia-logos čili „skrze řeč“ nebo „prostřednictvím řeči“.
Aby rozhovor mohl vést k vytvoření společného výchozího stanoviska, k lepšímu nebo hlubšímu poznání, musí jeho účastníci splňovat jisté podmínky:
- musí mít vlastní názor, který jsou schopni zdůvodnit, případně i podložit konkrétními příklady;
- musí být schopni tento názor jasně, srozumitelně a pokud možno stručně vyslovit;
- musí být ochotni poslouchat i názory a argumenty druhých a případně se jimi i nechat přesvědčit.
Zejména tato poslední podmínka je náročná a vyžaduje od všech účastníků odvahu nechat si vlastní názor zpochybnit. Proto se jako dialog označuje jen takový rozhovor, při němž jsou tyto podmínky splněny. Naopak třeba “mlžení“, snaha ovlivnit partnery jinými prostředky, překřikování nebo skákání do řeči tyto podmínky porušují a rozhovor zůstává několika monology, takže nemůže nic přinést.
Diaog je doslova vnoření smyslu. Nalezení smyslu.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor několika osob nad určitým tématem, jehož cílem není rozhodovat, nýbrž věc pečlivě rozebrat z různých stránek, shromáždit argumenty a případně připravit půdu pro racionální rozhodnutí.
Diskuse od účastníků vyžaduje:
- věcnost: věnovat se tématu a argumentovat, nikoli napadat nebo překřikovat,
- otevřenost: nevylučovat nikoho, kdo může k danému tématu přispět;
- poctivost: podstatné informace nesmějí účastníci zatajovat nebo tvrdit něco, čemu sami nevěří;
- trpělivost: pochopení argumentů druhého může vyžadovat čas;
- zdvořilost, která vyjadřuje společný zájem všech na každé věcné informaci.
Zkušenost ukazuje, že taková diskuse může být pro hlubší poznání složitých jevů velmi užitečná, protože překonává přirozené jednostrannosti účastníků a zvyšuje pravděpodobnost, že se na nic důležitého nezapomnělo. Některé diskuse jsou méně náchylné k polemikám, například diskuse řešení v matematice, obtížnější je dodržet požadavky diskuse ve vědě, v právu nebo dokonce v politice.
Polemika (z řec. polemiké techné, válečnické umění) znamená původně umění sporu, později odborný, politický nebo umělecký spor vůbec. Na rozdíl od diskuse a dialogu, které hledají spíše shodu, cílem polemiky je vyvrátit názor protivníka, případně ho i odborně nebo lidsky zpochybnit. Polemiky se obvykle vedou písemně, v denním nebo odborném tisku. Prostředkem polemiky jsou především argumenty, mohou to však být i různé informace nebo domněnky a často se v polemikách užívaly a užívají též pomluvy, nepravdivá a zkreslená tvrzení atd. Protikladem polemiky jako útočné řeči je apologie jako řeč obranná, obhajoba.
"Polemika má protivníka připravit o klid, ne ho urážet"
Beseda - přátelské setkání s rozhovory, přátelská diskuse.
Historické významy
- lidová zábava v 19. století, spojená s tancem, hudbou a deklamacemi
- spolek pro pořádání přednášek, schůzí, uměleckých vystoupení apod. pro poučení a zábavu svých členů; první v Čechách byla Měšťanská beseda v Praze, založená 1845
___________________________________________________________
Terorismus je užití násilí nebo hrozby násilím s cílem zastrašit protivníka a dosáhnout politických cílů.
Dobré ránko 11. 7. Qci aneb k věci (díl 14)
Dobré ránko 10. 7. Barbaři za Dunajem, Germanicus a Britanicus
- Zhruba od roku 70 n. l. spadala větší část ostrova Velká Británie pod vládu starověkého Říma, později Západořímské říše až do doby krátce před jejím pádem kolem roku 410.
- Tiberius Claudius Caesar Britannicus, původním jménem Tiberius Claudius Germanicus (11. nebo 12. února 41 – před 11. únorem 55), byl synem císaře Claudia a jeho třetí manželky Valerie Messaliny. Narodil se ani ne dvacet dní po smrti císaře Caliguly (24. ledna 41) a Claudiově nástupu na trůn.
- Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus (15. prosince 37 – 9. června 68) byl římský císař. Nero vládl po smrti svého adoptivního otce Claudia a smrti Claudiova syna Britanica (obě smrti způsobil jed).
- Pacifikace Británie
Od čtyřicátých let 1. století byla jižní část ostrova Velká Británie vojenskými akcemi nebo spojeneckými smlouvami s lokálními náčelníky přeměňována v římskou provincii. V roce 58 určil Nero novým správcem Gaia Suetonia Paulina, zkušeného legáta, který se mohl proslulostí měřit s Corbulonem. Paulinus tvrdě zakročil proti Britanům na ostrově Mona (Anglesey): muže, ženy a druidy nechal pobít a zdejší posvátné háje dal vykácet. V téže době, někdy kolem roku 60, zemřel Prasutagus, náčelník Icenů, kmene sídlícího v nynější jihovýchodní Anglii. V závěti odkázal svůj majetek Neronovi a svým dvěma dcerám. Nicméně prokurátor Catus Decianus v rozporu s Prasutagovou poslední vůlí zabral veškeré území Icenů. Vůdčí představitelé kmene byli zbaveni své půdy, Prasutagova manželka Boudicca zbičována a její dcery znásilněny. Toto bezohledné zacházení ze strany Římanů vyprovokovalo Iceny k zahájení povstání, k němuž se brzy přidaly i jiné britské kmeny. - Někde mezi tím se pohyboval Seneca. Seneca byl jedním z nejplodnějších autorů, psal prózu i poezii. Psal v krátkých, jednoduchých větách a styl byl trochu komediální. Byl přívržencem nového, bujarého, tzv. asijského stylu psaní a často napadal starší autory (neměl rád attický styl).
Zpátky domů: Zdá se, že v prezidentské volbě bude hrát roli názor na referendum a postoj k uprchlíkům. BREXIT nevyjímaje (proto snad ten úvod). Bohužel horkými hlavami a své sehraje nejeden "spin doctor". Ještě nejsou vyhlášeny ani kandudatury a mlátička blosti a nenávsti jede naplno, tráví prosředí, jak Řím císaře, jejich následníky i manželky. Rozvody, nenávist, jed, meč, znásilnění, porušování slibů, vyhnanství a návraty.
Sám sebe se následně zeptal: Co to je odpůrce migrace? "To je něco jako odpůrce deště. Mohu stokrát říkat: To nechci! Nechci déšť! Ale on je, prší. Stejně tak se stalo, že vlivem válek, rozvrácených států, sucha a spousty dalších okolností se 60 milionů lidí dalo do pohybu. My to vidíme z evropského hlediska, ale z toho širšího je to tak, že 60 milionů lidí opustilo své domovy a posunuli se jinam,". Bohužel se Michal Horáček sám sebe zeptal před Bleskem. Možná se vyjádřil takto: "Nechtít uprchlíky je jako nechtít déšť", kdo to však bude zjišťovat, kdo se zamyslí nad obsahem, sdělením, otázkou, natož řešením?
Kdo z těch úderníků a armád "Co všechno tu nechceme" nabízí řešení, JAK na 60 milionů nahlížet z jejich pohledu a v jejich (a tím pádem i náš) prospěch? Obrazně řečeno:
"Jak poručit větru dešti"
Armáda 60 milionů lidí je dosti silná k tomu něco změnit. Na nás je, aby nebylo měněno nám, ale tam, odkud lidé utíkají. Jinak bude ze 60 mil. brzy 240, půl miliardy, miliada. Mimochodem, Evropa má právě tu půl milardu obyvatel. Zvýšenou porodností ani umělým oplodněním bez souhlasu partnera stuaci nezměníme. Mase se lze postavit jedině rozumným uvažováním a jistou integritou. Pokud se mase postavíme silou, spláchne nás. To platí pro volby, media i jakékoliv vlny.
My (čtenáři, Klub, kruhy atd.) nebudeme ti, kdo to budou měnit, měli bychom tomu však rozumět. Už proto, že myšlenka sjednocené Evropy se vytvářela u nás, T.G.M., Jiří z Poděbrad, Karel IV. Snad se objeví "hlava pomazaná", která přijatelně vysvětlí, co mnohým přijatelné není: Nastává doba nová, snad "cesta za domovem", bojů už bylo dost.
Jak souvisí VB a ČR? Je toho víc, dnes jen:
Národní program rozvoje ČR 2016: Závěrečný kulatý stůl se zabýval podnikatelským prostředím a investicemi. V diskuzi rezonovalo zejména témata snižování administrativní zátěže podnikatelů. Jako příklad dobré praxe byla zmíněna Velká Británie, která zavedla pravidlo one-in, two-out (zavedení jedné nové regulace musí být kompenzováno odbouráním dvou jiných regulací). Dále zazněly podněty z praxe k regulovaným profesím a poptávka po komplexnější strategii pro rozvoj digitální ekonomiky včetně koordinované reakce související s tzv. čtvrtou průmyslovou revolucí."
Dobré ránko 8. 7. Je třeba sázet ty stromy a čekat až začnou nést ovoce
NATO jednostranně prakticky zastavilo spolupráci a veškeré společné projekty s Ruskem v dubnu roku 2014 na pozadí situace okolo Ukrajiny. Podle názoru generála Pavla musí strany obnovit alespoň základní důvěru.
„Tato důvěra může být založena pouze na vzájemném respektu, a to nejen jeden k druhému, ale i k jistým pravidlům. Pokud nebudeme hrát podle pravidel, bude těžké vytvořit mezi dvěma hráči důvěru. Až se na obou stranách projeví opravdový zájem na omezení rizik a velké průzračnosti, myslím si, že potom bude snazší začít pracovat na dokumentu, o němž Vy hovoříte, který by možná vedl k obnovení průhlednosti, obnovení důvěry a my bychom mohli začít mluvit o snížení vojenské přítomnosti u našich hranic," prohlásil Pavel.„Nemyslím si, že je v zájmu Ruska nebo NATO začít posilovat vojenskou přítomnost z obou stran. Mám za to, že je naopak v našem oboustranném zájmu snížit napětí a začít obnovovat důvěru", řekl český generál.
NATO stačí rozmístění čtyř praporů na východním křídle, dál prozatím aliance jít nehodlá, ujistil Pavel.„Na jedné straně chceme dostatečnou měrou ujistit země, které pociťují potenciální hrozbu ze strany Ruska a vycházejí přitom z reálných akcí a instrukcí. Na druhé straně je tato mnohonárodní rotační přítomnost v pobaltských zemích podle našeho názoru dostatečným signálem svědčícím o našem odhodlání, o tom, že článek 5 o kolektivní obraně má význam a bude v případě potřeby realizován. Jsme toho názoru, že je to dostačující, dál jít nemusíme", řekl český generál.
Když komentoval prohlášení ruské strany o vytvoření tří divizí v Západním vojenském okruhu, zdůraznil, že se nechce pouštět do „sporu o tom, jestli bylo oznámení o vytvoření tří divizí reakcí na prapory nebo jestli byly prapory naopak reakcí na divize".- NAJEDNOU !!! Páni, to jsou veletoče ! Není tomu tak dávno, kdy na Rusko veřejně dštil oheň a síru... Njn, NĚCO SE DĚJE, že, pane Pavle? (Jakou že má ten tvor hodnost? Generál?)
- Ten neví čí je,jednou tak a pak zase opačně...ten je omezený jako správný khaki mozek.
- ty jsi kokot ....co jsi řikal včera ...jsi na to nějak zapoměl....ty hovado prodejný ...
Dobré ránko 7. 7. Co tedy potřeujeme??
Já bych souhlasil s tím slovem frustrace. Čím žije moderní civilizace? To je plocha. Nemá co nabídnout. Když se podíváte na desítky programů v televizi, to je samé vraždění, sex, zábava. To lidé hltají a svým způsobem jsou s tím spokojeni. Místo kultury zde vzniká něco plochého. Je pod tlakem showbyznysu. Prostě kšeft.
Tato civilizace prý jde do fáze zlomu. Nebo dokonce končí?Myslím, že končí. Jde o to, aby se něco nového narodilo. O to jde. Říká se, že Luther byl dotázán, co by dělal, kdyby věděl, že druhý den bude konec světa. On řekl – nasázel bych stromy. A já se domnívám, že je čas sázet stromy. Možná je to jediná možnost, aby ten konec nepřišel. Ale v každém případě sázejte stromy!
Přichází tedy doma netechnická, ale humánní, aneb je to s lidským plemenem hodně špatné?
Já bych řekl, že lidské plemeno je na tom hodně špatně v důsledku civilizace, kterou si vyrobilo. Samo o sobě ale ne. Tento konzumní způsob společnosti znásilňuje nynější pokolení. Ježíš hlásil chudobu, on byl chudý. To byla jiná chudoba nežli chudoba Diogénova sudu, což byla okázalost. Nejde o to se vrhnout do nouze, ale znát míru věci a nepřekračovali jsme meze toho, co nutně nepotřebuji. Dnešní hypermarkety vás přesvědčují, že to musíte koupit… Je historka o Sokratovi, který přišel na athénský trh, rozhlédl se a řekl – to jsem nevěděl, že je na světě tolik věcí, které nepotřebuji. To je moudrost! My žijeme v přepychu a lidé si stěžují. A žijeme v nadbytku. Jde o to, abychom jako jedinci řekli – tohle nemusím mít, tohle nepotřebuji, to by měl mít někdo jiný místo mne. A to je, řekl bych, chudoba metodická, programová.
Co tedy potřebujeme?
Obrazně: sázet ty stromy. Sledovat jak strom roste, sílí, že přije čas kdy nám dá plody. Před tím ale potřebuje spoustu péče, zlévání, včelky k opylování plodů, světla, vláhy, prostor, také slunce. Ne nadarmo se dobrá invetice srovnává se stromem, že sílí s časm. Podobné je to s humanitou.
Nastává doba, kdy budem pogramově normováni nebo jen něco chybí na trhu? Chybí nám program vlastní orientace nebo sebeřízení. To supermarkty nenabízí.
Máme tisíce knih a denně tisíce článků i rozhovorů, máme technickou civilizaci, co chybí je reakce. Reagovat na sebe, mluvit, tvořit, vytvářet kruhy, v nich sázet ty "stromy".
Dobré ránko 6. 7. Opět z diskuzí a monologů
A jestli se mnou souhlasíte, prosím sdílejte. Mluvte prosím také s našimi staršími spoluobčany, se seniory, vysvětlujte jim názory našeho hnutí SPD, protože starší lidé často nemají internet, a bohužel tak věří prolhaným a zmanipulovaným médiím.
Jestli souhlasíte s našimi názory nebo je chce jen sledovat, můžete se zaregistrovat na mém YouTube kanálu, kde si lze kdykoliv snadno přehrát všechny moje projevy v Poslanecké sněmovně a také všechny moje aktuální videoblogy.
Dobré ránko 4. 7. Neprojevujete dostatečný zájem o to býti integrováni?
Zdroj: https://m.zahranicni.eurozpravy.cz/eu/160904-tisice-neintegrovanych-migrantu-strety-s-policii-nelegalni-byznys-mesto-ma-velke-problemy/
Dobu zhruba 80 let po Dni Nezávislosti (dnes 240 let) a 80 let je doba zapomnění, nebo též opuštění původní vize.
Hlavní rozdíl v post referendovém evropském diskursu se objevuje v přístupu k Velké Británii. Zatímco Francie je pro tvrdý postup proti „zrádci“ a již si mne ruce nad perspektivou přesídlení evropského finančního centra do Paříže, Německo vystupuje mnohem obezřetněji.
„Německo v tichosti buduje alianci s Polskem a ostatními východoevropskými a pobaltskými státy, které na rozdíl od zemí jako Francie, Itálie a Belgie o rozšiřování pravomocí evropských institucí nestojí.“Zdali si sedmadvacetičlenná Evropa dokáže udržet jednotný přístup k Velké Británii, se ukáže 16. září, kdy se zástupci všech zemí setkají v Bratislavě, aby dále probrali svou pozici vůči Velké Británii.
Dobré ránko 2. 7. Bouřlivé diskuse o referendu
Dobré ránko 1. 7. Může se v něčem EU od Čechoslováků poučit?
Evropská unie je dnes v podobné slepé uličce, jako bylo Československo na podzim v roce 1991. K fungující federaci neexistovala žádná cesta, utopická vize dvojdomku byla jen přeludem, pokračování stavu by znamenalo hospodářský rozvrat, nejistota by eskalovala napětí. Jedinou možností bylo pokojné a pokud možno ústavní rozdělení. Rychlé rozdělení předešlo růstu napětí a konfliktům. Evropská unie sní o tom, že existuje nějaký osmadvacetidomek. Tomu se při našich zkušenostech musíme smát. Osmadvacetidomek neexistuje, stejně jako se nepodařilo najít ani sebemenší náznak existence dvojdomku.
Obecně platí, že přechod od konfederativní spolupráce států k federaci je proces bolestivý a nesnadný. Dějiny USA nám ukazují, že cesta k federalismu vede přes ukrutnou občanskou válku. Jenže tehdy byl stát jednoduchou hračkou proti tomu, co musí stát zajišťovat dnes. Není sebemenší důvod domnívat se, že by se mohlo podařit najít za složitějších podmínek pokojnější cestu.Protože jsme tehdy prostudovali velice podrobně chyby doprovázející rozpad Sovětského Svazu a Jugoslávie, věděli jsme, že při dělení Československa bude nutná velkorysost přeshující všechny naše předstvy, pokud chceme zachovat dobré vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem. Dnes si troufám tvrdit, že se to povedlo a že se to vyplatilo. I když jsme někdy zatínali zuby. Vždycky jsme si připomínali, že sebemenší revanšismus se nevyplatí oběma stranám.
Proto zůstává rozum stát z nezodpovědného jednomyslného vyjádření rady předsedů vlád, že Británie může očekávat odvetu. Přitom musí být každému jasné, že sebemenší pokus o odvetu přinese škody utrpění oběma stranám. Právě tato první oficiální reakce EU ukazuje, jak něšťasná je politika, kterou EU provádí, a je i důvodem, aby další země co nejrychleji Británii následovaly. Jediné, čeho tím Brusel dosáhne je to, že integrace bude rychleji a rychleji ztrácet podporu občanů.Pro vyjednávání ale zcela nesporně platí: Čím více bude EU komplikovat brexit, tím více poroste odpor vůči ní. Nejen v Británii, ale i ve všech členských zemích.
Politikové EU a Brusel mají dvě možnosti: Zvolit si jugoslávskou nebo československou cestu. Zatím to ale spíš vypadá na cestu jugoslávskou.
Dobré ránko 30. 6. Rekapitulace. Také legislativ, ústav a smluv
EU: 500 mil obyv, 28 států, rozloha 4,3 mil. km2, hustota obydlní 115/km2
ČR: ......
EU má:
Evropskou radu (Tusk)
Evropskou komisi (J.C. Juncker)
Rada EU (rotují po 1/2 roce)
EP (Schulz)
........ ale něco jí chybí. Systém a profesionalita: Plus něco, co spojuje, ale integrita to není.
Ústava USA má 7 článků s několika oddíly a 26 dodatků, z nichž prvních 10 jsou lidská práva. Datuje se ze 17. září 1787 a patrně oněch 10 článků způsobilo její přijetí. Ústava včetně všech 26 dodatků představuje 4 stránky formátu A4.
USA má 51 států. Prodělali jednu občanskou válku v letech 1861-1865. Ústava je v platnosti necelých 230 let.
EU má 28 států a Lisabonskou smlouvu, která má 6 hlav, 55 článků a k tomu patří SMLOUVA O FUNGOVÁNÍ EVROPSKÉ UNIE (VE ZNĚNÍ LISABONSKÉ SMLOUVY) s celkem 3 hlavami, mnoha oddíly, celkem pak 358 články.
Následováno mnoha protokoly, celkem v počtu 508 stránek A4.
Působnost a platnost těchto smluv spadá do poloviny minulého století.
Ústava ČR má platnost od roku 1992 (24 let), má 8 hlav, zhruba 15 stránek a celkem 13 změn různých rozsahů. Čili téměř každé dva roky změny - v průměru. K tomu LZPS, 6 hlav a asi 6 stránek.
Současnstí otřásá referendum ve Velké Británii, která ústavu nemá, mají královnu. Kdy naposled jsme slyšeli, že některý stát hodlá opustit USA? Patrně má USA něco,co EU chybí, pevný základ, ukotvení.
Výraz: "Ne mnozí, ale mnoho" se traduje z bitvy o Velkou Británii (vítězné!) v roce 1940,
stejně jako: "Good luck!"
Dobré ránko 29. 6. JEDNOTA V ROZMANITOSTI nebo užší INTEGRACE?
Dobré ránko 27. 6. Dnes nedokočený pozdrav.
Dobré ránko 26. 6. Paseme se na Brexitu jak ovce za úsvitu
- PRO muže je lepší zemřít, než utéct.
- HRDINSTVÍ je z deseti dílů : jeden je síla a ostatní chytrost.
- LÉPE padnout do sítě ušlechtilého než do sítě podlého.
- ŽIVOT muže, který nemá nepřátel, je smrti podoben.
Dobré ránko 25. 6. Únie, stát, občan a republika
Dobré ránko 24. 6. Stát má především zajišťovat....
Stát má především zabepečovat to, co si občanzajistit nemůže, například bezpečí .....
Ke dni 23. června:
- Referendum v Británii o setrvání v EU, tzv. Brexit
- Jednání Bezpečnostníh výboru Parlamentu o reformě policie
- Vzpomínka na 21. června 1991, den odchodu sovětských vojsk z naší republiky v Olomouci
Dobré ránko 23. 6. Zhájí B-referendum vyjednávání nebo dialog?
Právě na tuto dohodu dnes Juncker narážel. "Britští politici a britští voliči musí vědět, že žádné nové vyjednávání nebude. S panem premiérem jsme uzavřeli dohodu. Dosáhl maxima, které mohl dosáhnout, my jsme dali maximum, které jsme mohli poskytnout. Takže žádná podoba nového vyjednávání není možná, ani o dohodě, ani o změně smluv. Ven znamená ven," poznamenal.
V případě brexitu bude muset britská vláda nejdříve formálně oznámit svůj záměr blok opustit. Pak podle příslušného článku evropské smlouvy začne běžet dvouletá lhůta pro vyjednávání o detailech, termín může být se souhlasem všech zemí EU prodloužen.
Politika státní i EU se staly natolik složité, aby další a kdokoliv nově přichází se v tom řízeném byrokratckém chaosu nevyznal. Tak postupně význam voleb ustoupí a zbude jen delegovaní a dosazovaní vládnoucmi "elitami". Obdobně je to vběžném životě, reálná řešení a navrhy zůstávají dole, mimo sféru a zájem vyvolených. Tak při jakékoliv krizi či katastrově lze vydat "legilativní předpis" pro jednoný postup, například proti povodni nebo suchu. Než to Parlament schálí, povodeň přejde v sucho.
Vyjenává se mír a obchodní podmíky. Život a demokracie jsou o dialogu. ................................................................................... Z.W.
Evropská komise je nadnárodní orgán Evropské unie, nezávislý na členských státech a hájící zájmy Unie. Pojem je používán ve dvou významech: buď jako kolegium komisařů nebo jako kolegium s celým administrativním aparátem. Komise se podílí takřka na všech úrovních rozhodování, má největší administrativní a expertní aparát. Sídlí v Bruselu, její ústřední budovou je palác Berlaymont, některé části jsou dislokovány v Lucemburku. Člení se na množství generálních ředitelství a služeb.
Komise je především „strážkyní smluv“, tzn., že dbá na dodržování zakládajících smluv Evropské unie a z úřední povinnosti podává žaloby v případě zjištěného porušení. Důležitou pravomocí je účast na tvorbě legislativy, právo předkládat návrhy legislativních předpisů má téměř výhradně Komise. Další pravomoci jsou vydávání doporučení a stanovisek, Komise vykonává i pravomoci v přenesené působnosti (delegovaná legislativní pravomoc - navrhuje zákony a vydává směrnice a nemusí se řídit doporučením Evropského parlamentu). Komise se podílí na jednání Evropské unie navenek[zdroj?], včetně udržování diplomatických styků a sjednávání mezinárodních smluv. Spravuje z převážné části rozpočet EU. Lze ji považovat za svrchovaný orgán s legislativní i exekuční mocí.... z Wikipedie.
Dobré ránko 21. 6. Hodnoty ve svobodné společnosti.
______________________________________________________________
Hodnoty jsou výsledky, případně měřítka hodnocení. V přírodních vědách se hodnotou obvykle míní číselný výsledek mření, údaj měřicího přístroje. Podobně v ekonomi se hodnotou míní to, co lze vyjádřit cenou. V běžné řeči a ve filosofii znamenají to, čeho si jednotlivci nebo skupiny váží, cení, za co jsou ochotni něco obětovat, případně zaplatit.
Diskuse o hodnotách dostává v posledních letech velmi praktický ráz, zejména ze dvou důvodů:
- díky migraci se stále častěji setkávají příslušníci různých kultur a jejich hodnocení se tak často střetávají;
- s uvolňováním společenských norem nabývá na významu sebekontrola a hodnotové a etické postoje jednotlivců, zejména všude tam, kde hrozí zneužití svěřených prostředků a moci.
Z Wikipedie
__________________________________________________________
Pár hodnot: ........ z článku: zdenkawagnerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=496251
- Na cestě poznáním zvládnout i zneuznání
- Porozumění
- Slušnost
- Přiměřenost
- Důvěra
Dobré ránko 20. 6. Proč zde vládne hysterie místo demokracie?
V části textu, (pokračuje Michael Roth), která se jmenuje „Je třeba nově definovat roli Německa v Evropě“, se zcela bezostyšně říká, že „jako největšímu členskému státu EU náleží Německu vůdčí role“. A ještě se skromně dodává „i jestli si to přejeme nebo nepřejeme. Tuto úlohu musíme přijmout“. Nevím, jestli Německu někdo tuto roli nabízí.
Neměl by premiér Sobotka požádat německou vládu o vysvětlení, zda je to oficiální stanovisko Spolkové republiky?
Více na: https://www.svobodny-svet.cz/2673/konecne-uz-to-rekli-nahlas.html
Dobré ránko 17. 6. V rytmu referend.
Nejvíce hlasů by mělo získat to "mezi tím", čili posílení hodnot, eliminace extrémů, snad UPGRADE EU.
Ale takové hlasy referendum (i EU) ignoruje.
Mělo by to být jako známkování: nejvyšší (ANO) a nejnižší (NE) hodnota se škrtají, platí ty mezi tím.
Pouhé ANO/NE vedou k boji, bohužel mnohdy na život a na smrt, pod falešným heslem "Za lepší život!".
Dobré ránko 16. 6. včerejšek jako den, co nesmí být zapomenut (díl 13)
„Nezlobte se na mě, mně z toho nepřijde, že by hnutí ANO hledalo korektní debatu a hledalo dohodu,” uvedl ministr.
ANO pohrozilo, že pokud Chovanec reorganizaci podepíše, vypoví koaliční smlouvu.(Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po podpisu reorganizace policie popsal, jak probíhalo úterní večerní jednání Bezpečnostní rady státu. Babiš prý Sobotkovi naznačil, že jeho premiérskou autoritu příliš neuznává.)
2. Svolali mimřádnou schůzY
Hnutí ANO v reakci na podpis reorganizace svolalo výjimečnou schůzy na které se budou řešit další kroky hnutí. Hrozí, že dojde k vypovězení koaliční smlouvy.
Perla TN.NOVA.cz: Válka v koalici: Podpis reformy je porušením smlouvy, tvrdí Pelikán
3. Satisíce Čechů .....
Dvě pětiny evropských firem kvůli nízkým znalostem a dovednostem podle Evropské komise mají problémy sehnat dostatečně schopné a vzdělané zaměstnance. V Česku je tento podíl ještě vyšší, dosahuje 44,4 procenta. (pznámka: dvě ptinyje 40%
Aneb: Robotizací za vyšší vzdělanost Česka! Článek Týden.cz: Statisíce Čechů neumějí dobře číst a psát, hlásí Brusel
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 15. 6. Dotace (díl 12)
Třeba dotace do zemědělství, co kdyby byly až na konečný produkt, na snížení jeho ceny pro širokou veřejnost. Ne dotaci velkopodnikateli či podnikateli jednotlivci.
Vyrábět za reálnou cenu a konečnému odběrateli cenu upravit (zápornou spotřební daní).
Mělo by to jít, když fungují jiné daně (DPH, spotřební), dokonce když funguje záporný úrok.
Viděli bychom reálnou cenu a to jak je dotovaná státem.
Sport: Vstupenka na hokej 1.000 Kč (reálná třeba 2.500), dotace 500-3.000 Kč, konečné vstupné 500 Kč.
Občas bychom se pak zamysleli nad prospěšností, efektem a směrování dotací. Dotace by nebyly skrytou neznámou a předmětem možné korupce, byly by "veřejnou věcí".
Dobré ránko 14. 6. Pravda a svoboda (díl 11)
"Svoboda je i zodpovědnost. Proto se jí někteří lidé bojí."
Rozhodně ale neznamená, že čím víc zákonů, tím více svobody.
Svoboda určitě souvisí s morálkou a etikou.
Máme svobodu slova, projevu, pohybu,....
Zotročuje řidiče pravidlo jezdit vpravo a přednost zprava? Naopak, umožňuje plynulý a bezpečný provoz.
Pofiderní už je absolutní přednost chodců na přechodu (tak zv. zvláštní právo). Auta budou vždy silnější než chodec. Je na chodci aby se ke svojí karoserii (osobě) choval zodpovědně a nepřetlačoval se s auty :)
Čím méně zákonů a zákazů, tím více svobody ale také více zodpovědnosti.
Kam spějeme my v dnešní době?
Člověk se rodí svobodný. Je otázkou, zda výchova a prostředí je vedou ke svobodě, nebo k poslušnosti tvarované výchovou a příkazy: "smíš/nesmíš".
Nejlepší výchova je příkladem "učitele" (1. fáze atka, otec).
Někdo kliku na "učitele" má, jiný ne. Pak je tu ještě společnost, může hodně zdokonalit nebo také pokazit.
Svobodný člověk rád poznává, hledá, vylepšuje, riskuje chyby a omyly. Tyrani a nesvobodní předkládají pravidla smíš/nesmíš - trest, s představou že jsou neomylní a mají vždy pravdu.
Tolik z diskuzí a dialogů na sociální síti.
Dobré ránko 13. 6. Čeká nás perný týden, PČR, abcde-exit a fotbal EURO (díl 10)
- Reorganizace PČR zvedla politcká stavidla nedůvěry v nejvyšíc kruzích, někde až paniku.
- Brexit zvedá čtenost a četnost průzkumů. Začíá sevat po czexitu. Protože prchat je tak snadné.
- Fotbaloé Euro, z Relexu: "Pořadatelé v barevných vestičkách zmateně pobíhali kolem, policie nikde. Znepřátelené tábory seděly vedle sebe, nikdo je neoddělil." v článku s titulkem: "Čeká se na mrtvé?
Politické šarády, soudržností a sportem ku zdraví a rekordní zisky majitelům médií. Negativa nás přitahují a médiím hrnou zisky.Lidé se zlobí ale ta negativa je přitahují víc jak vlastní zájmy, nemají čas myslet na sebe. Jako vždy. Zapomínáme umět mluvit, dialog je cizí, stačí nám OVM, pěstí či nohou do hlavy a odněkud někam utíkat.
V podstatě moc lidí to netíží,hlavně žeje na cose v TV dívat. Stáváme se diváky vlatní tragéde, umírání pudu sebeáchvy, uvadání hrdosti, takovými otroky, jaké nás chtěli mít. Zralé pro Chléb a hry bez pravidel
Při pohledu na desítky metrů dlouhé řady tlustých foliantů, v nichž jsou sepsány současné právní normy, se ptám, z čeho tato tasemnice roste. Zcela určitě ze vzájemné nedůvěry. Na co stačilo slovo a podání ruky, začalo být sepisováno jako smlouvy. Tento krok ovšem nedůvěru nemůže odstranit, naopak ji zvyšuje. Smlouvy lze zpochybňovat, a proto rostou.
Rozběhl se zlý, bludný kruh, který jako spirálovitý vír, který pohlcuje to nejdůležitější v otázce mezilidských vztahů, totiž slušnost.....Prof. Petr Piťha
Dobré ránko 11. 6. Způsobí reorgaizace PČR rozkol kaolice? (díl 9)
Vedení policie chce, aby situaci kolem reorganizace celostátních policejních útvarů projednala Bezpečnostní rada státu. To se nelíbí Babišovi, chce jednat ve středu na koaliční radě. - Premiér se večer setkal s ministrem vnitra a po schůzce oznámil, že jednání Bezpečnostní rady státu svolá na úterý. Babiš už dříve uvedl, že zástupci ANO se jednání Bezpečnostní rady státu nezúčastní. - S aktéry sporu se plánuje setkat i prezident Miloš Zeman.
Z článku iDNES - Policie ztrácí zkušeného elitního policistu. Šlachta měl pestrou kariéru
Dobré ránko 7. 6. Věda, oslovení a komunikace (díl 8)
Spojit společnost? Odkud spojit? Od společnosti nebo shora, z Hradu? A kdy, až po volbách?
Tak si pěkně počkáme, až nás někdo spojí.
Po několikáté, asi po sto padesáté osmé: nesjednotí nás strany, osobnosti, můžeme mít jen SPOLEČNOU VIZI.
Tou vizí by měl být funkční stát, republika pro 10,5 mil. lidí.
Pokud taková vize je, nemůže být naordinována ale chtěna tou rozhodující a uvážlivou většinou.
Dobré ránko 5. 6. Co se s námi stalo? (díl 7)
Mě na politice Evropy zaráží, že ji není schopna dělat komplexně. To není přece jen o tom říkat hezká slova, že nešťastní uprchlíci musí najít novou domovinu. Já bych proto s názorem pana generála Šedivého souhlasil, ale krom síly by se musel připravit i celý další komplex následných opatření – diplomatických, ekonomických i vojenských. V tom musí být zahrnuty také investice, které by se uplatňovaly ve smyslu hesla „pomáhat k sebepomoci“. Tedy dát rybáři na břehu řeky udici, ale rybu si už musí chytit sám. A pokud si ji pak nechytí, je to jeho problém. V minulosti totiž končily evropské peníze většinou v rukách diktátorů.
Vůbec by to chtělo revidovat způsob evropské pomoci Africe a především tam zavést bezpečné zóny, například v Tunisu, Libyi či Čadu, které by chránili evropští vojáci. Tam by mohli být soustřeďováni běženci, kde by se jim pomáhalo s jejich problémy a pak by mohli být posíláni zpět do svých zemí. Bylo by to určitě lepší řešení, než zase financovat určitou vládní elitu v Libyi, která jim stejně nijak významně nepomůže.Dobré ránko 1. 6. Den dětí. Víra - naděje - láska (díl 6)
Protože chci inspirovat Povstání.
Chtěl bych o něm něco říct.
Každý z nás je unikát. Proto je jisté, že máme lecjaké názory: ohledně migrace, EU, NATO, Ruska, Iránu, Izraele, inkluze, vzdělávání, věku odchodu do důchodu...
To je přirozené a správné. Co ovšem za správné rozhodně nepovažuji: že ve veřejném prostoru jsme začali být náchylní si kvůli tomu nadávat, peskovat ty jinak smýšlející a dokonce navrhovat, aby byli z naší pospolitosti vyloučeni. Napsal jsem: Žijeme v nádherné době. Teď přiznávám, že posledních letech se mnohokrát stalo, že jsem v to sám přestával věřit. To ve chvílích, kdy mě tísnilo, že prim začíná hrát to, co je v nás nedobrého.
Všichni povstaneme.
A to proto, že přece něco sdílíme: nejen úctu k písni. I úctu k zemi, o které snad trochu neumělými verši, ale mocně vypravuje, k níž nás znovu povolává. Připomíná nám naše mrtvé, kteří za nás bojovali, kteří nás inspirovali, kteří nás učili. Připomíná i naše budoucí, kterým přejeme mír a prosperitu. A tak je v tom ještě víc, než úcta. V našem povstání je i láska.
A vůbec všechno, co nás spojuje.
Společně jsme povstali, společně stojíme, společně doufáme.
Takové Povstání chci rozpoutat.
Povstání, k němuž není třeba známé melodie. Je k němu potřeba tiché úcty a lásky k zemi, jejímiž živými zástupci jsme. Odpovědni za ni: naším úkolem je, aby nehynula, ale rozvétala.
Podržme si svá různorodá hlediska. Ale probuďme v sobě i vědomí, že naše spory nesmí být záštiplné, že musejí přispívat k řešení toho, co řešit a vyřešit musíme. Přestalo se nám v tom dařit. Ale povstaňme a uvidíme: Máme na víc.
Chci Povstání, které není proti někomu a něčemu, ale pro něco.
Chci povstání toho nejlepšího v nás.
Dalo by se to přeložit: "Ten kdo žije v hmotném dostatku, postrádá však vizi další budoucnosti naší společnosti".
Má dostatek prostředků, hmotných i mentálních o ní snít.
_____________________________________
"Podržme si svá různorodá hlediska. Ale probuďme v sobě i vědomí, že naše spory nesmí být záštiplné, že musejí přispívat k řešení toho, co řešit a vyřešit musíme.....", M.H.
A toto lze tzv. odspoda, od nás, aniž k tomu potřebujeme ono "potírání nenávisti" shora v dikcí zákonů.
Nepotřebujeme "zákon protikuřácký", nepotřebujeme "zákon proti nenávisti". Potřebujeme trochu optimismu, že to zvládneme. Jinak se v té nenávisti utopíme.
...... konec překladu, Sat. (Sa jako Saturnin, který s dědečkem v závěru knihy uvádí společně texty na pravou míru)
Dobré ránko 29. 5. Kulturní hodnoty a marginalizace konfliktů, také majdany (díl 5)
Třetí podmínkou je ustavení hegemonie kultury rovnosti a empatie, která je v západních společnostech úzce spojena s rolí literatury a umění vůbec. Umění, zvláště literatura, rozvíjí realistické zobrazení lidských zkušeností ve světě, a tím připravuje půdu pro porozumění druhým. Hegemonie rovnosti je klíčová, lidé navzájem si rovní žijí v jednom společném světě, zatímco nerovnost svět rozbíjí na světy nesrozumitelné a navzájem neprostupné. Jen ve společnosti, kde kultura rovnosti získává hegemonii, vznikají sdílené slovníky, které nás učí empatii.
- víra bez náboženství, porozumění (samožřejme politika bez fašizujících ideologíí)
- vzájemná důvěra
- respekt k reálné demokracii
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 27. 5. Stát a jeho postavení. Funkční věci jsou morální (díl 4)
"Zákon je organizace přirozeného práva na legitimní ochranu. Nahrazuje sílu jednotlivce silou kolektivní, která má vykonávat pouze to, k čemu je oprávněna síla jednotlivce a na co má přirozené právo: ochraňovat život, svobodu a vlastnictví; zachovávat práva každého a zajišťovat, aby spravedlnost vládla nad námi všemi.", Frederic Bastiat
"Dobře. Stát tedy rušit nebudeme. Ale musíme ho minimalizovat tak, jak říká Bastiat. Na stát můžu delegovat jenom takové pravomoci, které mám sám jako jednotlivec. Nic víc.", z diskuse.
"Stát má přirozenou vlastnost růst a přisvojovat si stále více pravomocí. My jsme zde už překročili mez, kdy stát jen hlídá právo. Jsme ve stádiu, kdy stát se prohlásil za právo.", z diskuze.
Chodníčky, chaloupky a doba kterou žijem: zdenkawagnerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=522733
Ne vždy je možné zřadit článek s odpovídajísí tematikou, snad vztah: stát a společnost
Dobré ránko 24. 5. Vždy máme na výběr, dvě možnosti: Komunikace nebo zbraně? (díl 3)
- "Všechny dějinné světy jsou přirozené, umělé jsou jen jisté činnosti (technika) a výklady světa s nimi související, když se pokoušejí založit se ne na fenomenech samotných, nýbrž na odvozených konstrukcích" (citát).
- "Fundamentalisté" je termín nepřesný, vhodnější by bylo říkat "neomylní", ti co věří, že Bible (Korán) není jen úředním slovem "Božím", ale skutečným nepozměněným slovem Božím, a že podléhá pouze jedinému slovnímu výkladu, totiž tomu jejich". (citát.)
- Máme jistou výhodu, vše bylo objeveno a nám dáno či odkázáno v dědictví, přesto "moderní" svět hledá další deriváty nesmyslů, například: "německou demokracii přizpůsobit zejména požadavkům trhu". Pak běhá mráz po zádech...., Sat.
- "Věřím i já v Bohu, že po přejití vichřic hněvu vláda věcí tvých k tobě se vrátí, ó, lide český!". J. A. Komenský. Hněv nebo slova... Sat.
Dobré ránko 22. 5. Opakuje se Pražské jaro? (díl 2)
Děláme-li něco nového, např. cvičení, po dobu 21 dní, stane se to přirozeným zvykem. Tak by se i fenomenologie mohla těm "nemnohým" stát bylinkou ve smyslu drogy "krásné ráno".
Projev Winstona Churchilla, 20. srpna 1940:
„Vděčnost každého domova na našem ostrově, v našem impériu a v celém světě, vyjma příbytků viníků, směřuje k britským pilotům, kteří nezlomeni protivenstvím, nezdolně tváří v tvář stálé výzvě a smrtelnému nebezpečí svou statečností a odhodláním obrací průběh světové války. Ještě nikdy na poli lidských konfliktů tolik nevděčil tak velký počet lidí tak nemnohým.“
50 slov, která stále mají svoji váhu a náboj.
- Nebude-li to lidstvo, pak tedy alespoň jeho část nebo ti, kdož jsou schopni pochopit, oč běží v životě a ve smrti, a následkem toho v dějinách, JP.
- Velmi komplikované exkurze do hájemství fenomenologii, jdoucí však až na kostní dřeň problému, OV.
- Je květen, vnímáme tu vůni pučícího Jara, ZW.
Jaro přichází každý rok a nenadělá s tím tolik cavyků jako nic neříkající masmédia ve věci přestaveb hnízd a věčné korupce, která je více mentálně - morální než finanční. Vzhledem k tomu, že finační je značně rozbujelá, každý si udělá obrázek, jak je to s tou mentální. Sat.
Poslední zvonění, únor 2014: zdenkawagnerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=397872
Dobré ránko 21. 5. Opravdu se vytrácí naděje a duše národa strádá? (díl 1)
S dlouhým čekáním se vytrácí naděje. A když naděje umře, ani duši se nechce žít. Řada policistů, státních zástupců i soudců by mohla vyprávět, jakou „motivaci“ k další práci jim dala amnestie exprezidenta Klause. A to nemluvím o zabití naděje těch, kteří byli poškozeni různými (amnestovanými) hospodářskými trestnými činy.
Dávejme pozor na to, aby demolice demokracie nenastala našim vlastním přičiněním. Učme se jednat rychle, spravedlivě, důsledně........ Neinvestujme tedy nyní svou naději do toho, že lidé, kteří tuto zemi morálně vytunelovali, přinesou východisko z uprchlické krize a ochrání nás před islámskými teroristy.
Libor Michálek, senátor, článek: Hrozí Demolice Demokracie? A kdo ji podkopává více?
"Každý inteligentní blázen může problémy zvětšit, udělat je komplexnějšími a násilnějšími. Chce to dotyk génia a mnoho odvahy, aby se věci pohnuly opačným směrem", Albert Einstein. Z blogu: Chybí nám opravdu osobnosti?
Dobré ránko 19. 5. Panika, epidemie, mentálno a naděje (díl nultý)
Nedostačují nám vnitřní síly
a
po perzonální a mentální stránce příliš vyčerpaní.
Nastupuje epidemie negativních emocí.
Řešení je v silném a důvěryhodném právním státě.
Jsme bohatou zemí bez naděje
a veřejný život bude pravděpodobně i nadále
ovládán mocenskými skupinami.
Toto jsou vybrané věty vědeckých kapacit. Zatím co ulice se vesele radikalizuje. Vláda, věda a občané jsou odděleny nepřekonatelným příkopem, hradbou či bariérou. Nemáme k tomu co říct.... Rozjíždíme vlak, který půjde stěží zastavit: zdenkawagnerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=501378
Jaká by běh dějin a země měl být?
Transparentní - Vstřícný - Otevřený - Lidský
Nastartování cyklu mini-esejí: "Do hlubin humanitní demoracie", s předem neznámým počtem dílů.
_______________________________________________________________________
Dobré ránko 17. 5. Co se to v tom květnu děje?
Dobré ránko 15. 5. Diskriminace přiměřenosti a návaznosti
- "To co bylo jednou dobyto, tedy prostor svobody, je neustále ohroženo, a to nejen zvenčí, ale především zevnitř", J. Patočka.
Ztrácí se smysl pro přiměřenost. K mání je víc a víc reklamy, zákonů a nabídek. Rostou rozpočty, nabízené půjčky, roste počet evidencí a nezaměstnaných. Stoupá i počet nespokojených a lidí v uprchlických táborech, rostou migrační vlny. Roste touha po ještě větší zábavě a ještě ostřejší satiře, kritice. Denně dostáváme ještě víc zpráv z toho cirkusu "zítra musím získat ještě víc". S tím roste i rozměr zvrhlosti. Všechno roste a vzdaluje se od vlastní podstaty žití - základní orientace na etiku.
Komerční život nabral směr exponenciální křivky, vzdaluje se od výchozího bodu, ztrácí návaznost. "Bez shody v základních orientacích nemůže být silné republiky", T.G.M. Základní - fundamentální hodnoty jsou diskriminovány nesouladem megalománie. Z přemíry všeho nastává krize smyslu.
Morálka a etika - Na rozdíl od morálky, která je blíže konkrétním pravidlům, se etika snaží najít společné a obecné základy, na nichž morálka stojí. Máme tedy dvě možnosti:
- Stoupat po oné exponenciální křivce a jednou, jako z rozhledny, naléz onen fundament základní orientace.
- Hledat, čili postupovat logicky, nepodstatné vylučovat a pohybovat se směrem dovnitř, ve zmenšujících se kruzích k cíli, k vlastnímu smyslu.
Morálku nemůže posílit narůstající počet pravidel vydávaných jako zákony, s jejich množstvím konkrétnost absentuje. Množství buduje nejistotu ve schopnost dodržování pravidel. Nejistota není shoda (shoda - TGM), dochází tak k diskriminaci morálky i etiky.
Dobré ránko 12. 5. Kdyby EU dala procento toho co vynakládá na uprchlíky ....... bylo by po problému
U Kurdů převažuje národní cítění. V současné době se jen v iráckém Kurdistánu (tedy převážně islámské provincii) nachází asi 160 000 křesťanů – a to nejen kurdských –, kteří sem přijížděli ze všech částí Iráku. Jsou zde chráněni a pečuje o ně místní kurdská vláda. Žádná křesťanská země na světě nepřijala tolik křesťanských uprchlíků jako Kurdistán! Ve vládě iráckého Kurdistánu vždy byl aspoň jeden křesťanský ministr. Jsme Kurdové, ať jsme muslimové, křesťané či jezídi, ať žijeme na Kavkaze, ve střední Asii, v Rusku či v Turecku, Íránu, Iráku, Sýrii či jinde. Hlavní rozdíly mezi Kurdy nejsou dány státem, ale dialektem. Kurdština má tři nářečí, která nejsou rozdělená státními hranicemi. Největším dialektem je kurmándží, kterým mluví všichni Kurdové v Sýrii, asi 85 % Kurdů v Turecku, asi 50 % Kurdů v Iráku, 30 % Kurdů v Íránu, Kurdové na Kavkaze a v Rusku. 15 % Kurdů v Turecku mluví dialektem zazaki a zbytek Kurdů v Iráku a v Íránu mluví dialektem sorání. Kurdové v Iráku jsou politicky konzervativní či liberálové, kdežto Kurdové v Turecku či v Sýrii jsou levicově orientovaní, a v Íránu je to, jak se říká, půl na půl. Kurdové jsou národem 40 milionů lidí a jde o národ pluralitní. Bylo by absurdní, aby všichni věřili v tutéž ideologii. Mají řadu politických stran, ale to, co všechny spojuje, je svatý sen o svobodném Kurdistánu.
Mnoho lidí v Evropě se obává aktuální uprchlické vlny. Jaký je důvod, že Turecko na svém území postavilo uprchlické tábory pro běžence ze zemí Blízkého Východu? Máte zprávy o podmínkách v těchto táborech a o provázání zájmů současné turecké vlády se vznikem současné migrační vlny?
Víte, Turecko je vojensko-policejní stát. Disponuje asi půl milionem policistů, četnictvem a víc než jedním milionem vojáků. Bez vědomí těchto sil by nemohl opustit Turecko ani rybářský člun! Že by v přímořských městech byly tisíce pašeráckých band, aniž by o tom věděly tyto bezpečnostní složky? To není možné. Turecké noviny uveřejňují řadu zpráv typu, jak třeba jeden „závod“ vyrábí záchranné vesty, do kterých dává zcela jiný materiál než ten, který je určen k udržení se na hladině – ty vesty jen opticky vypadají, že jsou vesty. A o těchto skutečnostech ví i Evropa, a přesto společně dopouštíme, aby se stovky či tisíce lidí (včetně dětí) utopily v moři! Přitom Turecko není nějakou africkou či východoasijskou zemí. To vše se odehrává před našima očima, v zemi člena NATO a žadatele o členství v Evropské unii, která dobře zná hlavního viníka těchto de facto vražd! A EU k tomu nejen mlčí, ale stále činí Turecku ústupky, nechává se do slova vydírat. Totéž OSN. Na zastavení uprchlické vlny nemá nikdo z EU vážný zájem, a tím pádem ani koncept řešení. Celá EU se svými institucemi, které stojí Evropany ročně víc než 150 miliard eur, není schopna zvládnout jedinou krizovou situaci! Přitom by už ty draze placené osoby v Bruselu mohly vědět, že jediným řešením současné situace je poražení Islámského státu. Kdyby jedno procento toho, co dávají na „řešení migračního problému“, dali v podobě zbraní Kurdům, Islámský stát už mohl být poražen! Evropa je už dlouho sterilní, neproduktivní a EU nefunkční! Doufám, že Evropa v sobě najde nějakou sebereflexi, probudí se z té letargie, a nedopustí, aby se celá evropská civilizace rozložila…
Povoláním jste lékař, i když už v důchodovém věku. Máte stále svou ordinaci? Jaké aktivity a plány vámi v současné době „hýbají“?
Již během studia mne zajímala válečná chirurgie, ale po návratu z mise v Íránu (v rámci Lékařů bez hranic) jsem dělal internu. Byl jsem klinickým lékařem ve Francii i v SRN, ve Francii jsem nadto pracoval jako lékař-výzkumník. V současné době mě ale zajímá jen osud Kurdů bojujících proti IS. Již druhým rokem nečním téměř nic jiného, než že se snažím pomoci svému národu bojujícímu téměř holýma rukama proti IS, a to nejen za sebe, ale za naše společné lidské hodnoty. Svou odbornost v tom mohu koneckonců uplatnit: před pár měsíci jsem od České republiky vysoudil odškodné za vazbu ve výši okolo jednoho a půl milionu korun a od české záchranné služby jsem koupil Tatru 815 a Volvo obojživelnou sanitku, abychom mohli naše zraněné v Sýrii převézt přes řeku Eufrat.
Dobré ránko 8. 5. Ohlédnutí za vítězstvím i porážkami
Jiná káva - po Mnichově: "Generální štáb Benešovi sdělil, že budeme muset podlehnout, půjdeme-li do toho sami, ale že se to musíme na vzdory všemu odvážit, a on to přesto vzdal. Zlomil tím morální pater společnosti, která byla připravena k boji, nejen pro daný okamžik, na dlouhou dobu, na celou válku a období po ní", Jan Patočka.
Právě dnes nutné připomínat.
Nejen k dnešním oslavám: "Pathos plodí pompéznost, pompéznost aroganci, arogance plodí násilí, násilí plodí tyranii. Pathos nám zatemňuje a zkresluje realitu, uvádí nás v sebelítost, uraženost a sebedůležitost a učení nás v neřešitelných situacích. To všechno jsou stavy ovládání emocemi nabubřelého a uraženého ega, které si ze sebe nedokáže vystřelit. Pathos = kvalita řeči, psaní a hudby nebo výrazu, která vzbuzuje pocit lítosti nebo smutku a má sílu dojímat k melancholii.", Benjamin Kuras - Tao smíchu a Evropa snů a skutečností, zastánce evropských hodnot.
Deset let (1938-1948), které i přes významné, morální a hrdinné činy našich předků, zdánlivě a na dlouhou dobu zlomily duch společnosti. Nejhorší je zrada vlastní svobody dříve vydobyté. Můžeme se hořce smát, že zrada přicházela zevnitř, díky nízké duchovní kultuře. Hlavně se nelitovat a svobodě se učit a věnovat se jí. Naše společnost i kutura je "lidovýchovná".
_____________________ Střípky _____________________
- Tvoření vzniká z chaosu a bez chaosu se neobejde.
- Komedie - Tragédie - Revoluce - Tolerance.
- Realita je rychlejší než myšlení politiků.
- Mocnějším se nesmějí, na ty se remcá, vysmát se mocnějším je strach.
- "Pravda je ten nejsrandovnější vtip na světě", G. B. Shaw
Benjamin Kuras (*1944) - Tao smíchu koordinacni-centrum-odporu-kco.webnode.cz/news/dialog-koncert-porozumeni-roku-2015/
- Však je poměrně známý Masarykův citát z knihy Nová Evropa: „Skutečná federace národů nastane teprve, až národové budou volní a sami se spojí. K tomu směřuje vývoj Evropy“. Masaryk opravdu věřil, že jedinou budoucností Evropy je sjednocení. Doslova říkal „Evropa tíhne ke kontinentální organizaci,“ a že „lidstvo a Evropa směřují ke sjednocení“.
- Dokonce razil tezi, která se stala heslem současné Evropské unie – jednotná v rozmanitosti.
- Masaryk totiž řekl: „Evropa má být sjednocena, ale to neznamená, že má být jednotvárná. Naopak, vývoj spěje k rozmanitosti, k individualizaci.“
- "Bez shody v základních orientacích nemůže být silné republiky"
- Toto nebezpečí při budování demokratického státu si uvědomoval i Masaryk. Psal: "Demokratismus není jen soustava politická, ale také mravní a především mravní." A jindy zase: "Budiž zdůrazněno se vší rozhodností, že náš nový stát, že republika a demokracie potřebují vedle svého administrativního aparátu a armády také pevný mravní základ, bez charakterních jedinců, bez zdravých rodin, bez věrného přátelství, bez loajálnosti k různým společenským organizacím, jejímiž jsme členy, bez solidnosti ve vší naší činnosti nemůže být silné republiky."
Myšleni (meditatio) je proces v kterem pouze jedna informace opakuje v kruhu znovu a znovu, a tak ztraci smysl, a zůstane bez efektu, nebo může vyvolat sebe-hypnozu.
Uvažovani je diskuse s sebou samým. Je to těžši než myšleni nesrovnatelně, protože i v největši logičnosti, musi byt kontra argument nalezen. Uvažovani dáva požitelny efekt vždy.
.... autor neznámý
Tao Smíchu
Ponaučení - ztráta humoru může být smrtelně nebezpečná. Pathos může tragičnost umocnit. Pathos plodí pompéznost, pompéznost plodí aroganci, arogance plodí násilí, násilí plodí tyranii.
Jak praví stará taoistická příručka: Z čeho se nedá udělat sranda, to nestojí za to brát vážně. Svět je plný každodenního suchopáru. Humor, který znamená v řečtině vláhu, je jeho zavlažováním.
Humor je cenná komodita. Někdo je k tomu talentovanější, někdo míň, ale každý se nějak jazyk naučí. Stejně tak se může naučit humor. Potřebujeme k tomu jen vědět, co to je, jak se to učí, jak se to používá a proč se vůbec obtěžovat. Proč tedy humor? Oživuje llaskavost, shovívavost, toleranci, velkorysost, štědrost a šarm.
Smích, který vzniká vnímáním absurdity reformuje svět. Lépe a bezbolestněji než utopistické ideály, které se z absence humoru tak často zvrtnou v totalitní teror... Prof. Avner Ziv, Telaviv.
Tao síchu - Benjamin Kuras
Více zde: https://koordinacni-centrum-odporu-kco.webnode.cz/news/dialog-koncert-porozumeni-roku-2015/
- Teprve ve 13. století si začíná česká společnost uvědomovat vyjímečné postavení mezi mezi východem a západem. Nikoliv však jako obranný val proti Západu, ale jako jeho východní hrot.
- Masaryk byl smělý, rozhodný a po zralém uvážení důsledně a zásadově jednající muž, potud vyjimečný zvláště v našich malých poměrech. Beneš byl ctižádostivý, pilný, mnohomluvný průměr.
- Společnost sluhů, která vznikla na základě josefovského zrušení nevolnictví se nutně musela emancipovat, aby přežila a byl to boj o holý život. Na ideje nebyl fundament, ani čas. Přesto přežila v herderovském Jaru, národu získala status, který o sto let později vedl k státnosti. Ryze plebejské - první v Evropě. Za mořem vznikla podobná - veleúspěšná, na rozdíl od té naší.
- "připraven za svou vlast bojovat a umřít", (což po nějakém velkohubém zbabělém úředníkovi nemůžeme chtít).
- Taková sociální jednota, vytvořená z vesnického obyvatelstva a malých měšťáků, jako svého vlastního jádra, není nikterak vhodnou půdou pro výchovu vedoucích mužů, kterou by činili rozhodnutí, podstupovali riziko, pouštěli se do boje, zvlášť když je možné očekávat pouze morální úspěch.
- Případ Masarykův přesto dokazuje, že i na takovém základě (tj. národě sluhů) se může vyjimečně vyvinout muž činu, ale že také potom zůstane izolován a nezaloží žádné následnictví.
- Největší tragedií češství, tedy společenství vytvářených zdola je, že v okamžiku, kdy se ruka už vztahuje po vytouženém cíli, nedostačují vnitřní síly a na tom jistě není bez podílu zmíněná sociální struktura (společnosti sluhů).
- Myšlenka univerzální říše, nejvlastnější výtvor římského ducha je příliš hluboko zakotvena ve vědomí západního světa, než aby mohla jednoduše zmizet, je obsazena v novém myšlenkovém útvaru sacrum imperium...
- Cítit se jako legitimní, dokonce jediní legitimní dědicové bývalé velikosti nestačí, to vyžaduje důkazy a ty mohou být dány jedině činem.
- Velké české dějiny měly svou malost, malé české dějiny naopak svou velikost. Malostí českých dějin byla omezenost šlechty, z nichž vyplynula její hamižnost a nedostatek smyslu pro stát.
- To co bylo jednou dobyto, tedy prostor svobody, je neustále ohroženo, a to nejen zvenčí, ale především zevnitř.
- Kosmos, řád, pořádek, který se udržuje ve vznikání a zanikání věcí, má sloužit jako vzor budované obci (státu). Snaha porozumět tomuto řádu. ...., vede zároveň ke zrodu systematické matematiky (!!) a metafyziky.
- Žít v pravdě rozhodně neznamená vždy pravdu mít. (Tam je ono pověstné "jádro pudla": Žít v pravdě rozhodně neznamená vždy pravdu mít)
- Člověk se uchyluje k Bohu a svůj smysl nachází v cestě k dosažení života věčného na onom světě. Naproti tomu tento svět, v němž žijeme jako bytosti smrtelné, tímto obratem svůj smysl ztrácí.
- Cílem svobodného života je svobodný život sám, jeho smyslem je udržení jeho svobody. Toho se primárně dosahuje v boji na život a na smrt proti druhým, kteří chtějí svobodného o svobodu připravit.
- Je to svérázná společnost, elementárně lidová, ale přitom velmi konzervativní, dlouho bez jakéhokoliv revolučního impulsu, opatrná, tápající a jen s námahou si opatřující v omezeném rozsahu prostředky duchovní, ale selsky houževnatá a prodchnutá vůlí nedat se potlačit.
- Z boje za svobodu .... vznikla "duch polis", kterým je "duch" jednoty ve sportu.
- Češi jsou národem osvobozených sluhů, jejichž jednotícím fenomenem je mateřská řeč. Jsou společností rovnosti. Neosvobodili se sami, k tomu bylo třeba revolučního činu. Paradoxně osvíceného panovníka, který tímto činem sledoval úplně jiné cíle.
- Rys duchovní kultury naší společnosti (nejen v 19. stol.), spočívá v tom, že je to kultura pro osvobozené sluhy, kteří se teprve učí usilovat o větší svobodu a o vlastní rozvoj. Tato kultura je tedy lidovýchovná, obrací se k této společnosti, a vůbec společnosti, a vůbec ne k "Člověku" nebo k "lidstvu.
- Generální štáb Benešovi sdělil, že budeme muset podlehnout, půjdeme-li do toho sami, ale že to musíme na vzdory všemu odvážit, a on to přesto vzdal. Zlomil tím morální pater společnosti, která byla připravena k boji, nejen pro daný okamžik, na dlouhou dobu, na celou válku a období po ní
- Karel IV. ukazuje, jak otevřenost a sebevědomí vůči okolnímu světu nevede k „rozpuštění se“, ale přesně naopak, k pevnosti a velikosti. .... K 700. výročí jeho narození
- "Věřím i já v Bohu, že po přejití vichřic hněvu vláda věcí tvých k tobě se vrátí, ó, lide český!", Jan Amos Komenský
- „Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme, a cokoliv se tu koná, všech se týče.".... „Má-li být však náprava úspěšná, musí být komplexní a všestranná, neboť nebude-li současně napravovat všechno, co vzájemně souvisí, nikdy se nedostanete kupředu“. Jan Ámos Komenský
- Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem panu prezidentu republiky podal návrh na přijetí demise ministrů, kteří odstoupili 20. února tohoto roku. A současně jsem panu prezidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována. Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal. ...... Komunisté ústy Klementa Gottwalda, únor 1948
- "Pravda není jednou pro vždy daná, ani není záležitost pouhého nazírání a přijetí ve vědomí, nýbrž celoživotně zkoumaná, sebekontrolující, sebesjednocující myšlenkově - životní praxe.", Jan Patočka
- "Pravda je plná shoda mezi míněným a daným. Nejde přitom o nějaký zážitek shody, nýbrž o bezprostřední zkušenost, evidenci či intuici, který se ovšem dá případně korigovat.", Husserl, badatel přirozeného světa, učitel a vzor J. Patočky.
- "Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím obdivem a úctou, čím častěji se jimi zabývá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.", Immanuel Kant.
- Myšlenky bez obsahu jsou prázdné, smyslový názor bez pojmů je slepý., Immanuel Kant.
- Morálka podle Kanta je buď heteronomní, tj. předepsaná zvenčí někým jiným, anebo autonomní, kterou si svobodný subjekt dává sám. (z Etika)
- Lidské dějiny nejsou řízeny nějakým zákonem a nelze v nich najít přímé řízení Boží, přesto však mají svůj cíl, jímž je prosazování rozumu, které nakonec povede i ke světovému míru. Nedovedeme si sice představit, jak by se to mohlo stát, jsme však zároveň povinni jednat, jako kdyby to možné bylo.
- Estetické vnímání je subjektivní poznávací proces, v němž soudnost nějakému předmětu přisuzuje nebo upírá predikát „krásný“. Krásné i vznešené se líbí bezprostředně a samo o sobě, krásné však vzbuzuje pocit libosti, kdežto vznešené pocity obdivu a úcty. Podle Kanta
- Kritika čistého rozumu, kde úkol filosofie vymezuje třemi otázkami (Kant):
Co mohu vědět? na niž odpovídá jeho teorie poznání (epistemologie);
Co mám činit? na niž odpovídá jeho etika a
V co mohu doufat? na niž by měla odpovědět filosofie náboženství.
- Principy svobody nejsou v tom, že si může každý dělat co se mu zlíbí, ale ve svobodném projevu svobodného člověka, dodržujícího platné zákony v dané společnosti.
- Svoboda je i zodpovědnost. Proto se jí někteří lidé bojí.
- Morálka je autonomní svoboda. (vyjdeme-li z I. Kanta) Nebo: Svoboda je odraz a obraz vlastní morálky, zrcadlo vlastní morálky.
- "Politický život ve své prvotní formě není nic jiného než jednající svoboda sama - ze svobody pro svobodu", Jan Patočka
- Dialog není latinské slovo, které by znamenalo hovor dvou lidí či stran. Je to slovo řecké, které znamená doslova vynoření smyslu. Jde v něm o to, že společně hledáme hlubší pochopení smyslu. Je to cesta, kterou se blížíme Pravdě, kterou našimi nástroji myšlení nikdy plně nepochopíme. Dialog žádá, abychom do něho vstoupili jistě s nějakým názorem, ale také s vědomím, že pravdu nemusím mít já, že ji může mít druhý účastník, a nejčastěji, že ji nemá nikdo z nich. Dialog, i když může mít velmi dramatický průběh, není nepřátelský, protože je ve své podstatě spoluprací. Prof. Petr Piťha
- Výchozím bodem slovo řád. Řád je takovým uspořádáním, které dovoluje, abychom se vyznali v určitém prostředí. Každé společenství lidí potřebuje řád, aby mohlo fungovat. Důležité je, že opakem řádu je chaos. Neřád je negací, tedy porušením řádu... Prof. Petr Piťha
- Zákonodárci si musí na prvém místě ujasnit, čeho chtějí docílit. Měli by také, nakolik jen je to možné, vědět, co všechno bude zákon dál působit. Zákony mají společnost zušlechťovat a vychovávat, nikoli hlídat a trestat. Má-li zákon hrát výchovnou roli, musí jako záměr zákonodárce stanovit princip správného jednání. Zákony mají být adresovány lidem slušným, nikoli potenciálním přestupníkům. Myslím, že zákon má být takový, aby byl naplňován, nikoli jen dodržován. Naplňovat znamená jednat v jeho duchu a rámci, který ačkoli je pružný, je pevný.
- Dobré zákony by podle mne měly být formulovány s předpokladem slušnosti a rozumnosti adresáta, aby ho vedly k zodpovědnosti. Znamená to zároveň, aby sloužily plynulému chodu života, nikoli aby působily překážky.
- Dítě nelze vybavit na řešení všech situací, do kterých se dostane. Je třeba mu dát klíč, podle něhož je má řešit.
- Pojem základních lidských práv byl v historii evropského práva znám dávno. Jeho uvedení do právního myšlení se přičítá Thomasi Jeffersonovi (1763-1826) a/nebo Johnu Lockovi (1632-1704). Ve skutečnosti však tento pojem poprvé použili dominikáni při velké právnické rozpravě, kterou vyvolali kvůli zločinům proti lidskosti.
- Analogicky není čas hledat viníka a diskutovat o chybách jednotlivých rozhodnutí a politiků. Postačí vědět, že k základnímu omylu jsme s výjimkami potvrzujícími pravidlo přispěli všichni. Opustili jsme svou náboženskou identitu. Není čas o tom diskutovat. Žijeme v přítomnosti a je třeba v ní konat.
- Je pak ovšem otázka, jak má vypadat člověk, kterého bychom rádi vychovali. Zásadní omyl pojmu výchovy dobrého občana spočívá vtom, že dobrý občan zdaleka nemusí být dobrý člověk, zatímco dobrý člověk bude vždy schopen vytvářet spravedlivou společnost a být pak dobrým občanem státu...... Prof. Petr Piťha
____________________________ další - no name _________________________________________
- Morálka - ladění - shednocení vize - cíl "Funkční věci jsou morální"
- soudit činy, ne osoby, coby občané
- Prezident: reprezentativní, inspiruje, nepoučuje, respektuje ...
- Humorná filozofie, ..... tříbit názory, slušnost
- Národní cíle
- Stačila by dvě pravdla: Nečiň druhým..., čin nmusí být někodmu prospěšný a zároveň nesmí ..
- Slušnost, tříbit názory,..
- Kandidát na prezidenta snad bude muset sestoupit z nebe :)
- Odevzdat vládu správu země? Když na sebe vytahují žaloby jak krílíky z klobouku? A nejsou nám divné některé zvraty? Nejlepší svědomí je získat výhody pro sebe (hlasováním a jednáním)
- Světový trend je oprsklá proncezna je IN