Novely zákonů - léto 2014

22.08.2014 14:29

1. Nedostek lidí na práci nebo nedostatek financí?

2. Třeba posílit zákony?

      ... Pro ochranu našich lidských práv a svobod, REPUBLIKO!  Protože: "Kdo spí v demokracii, probudí se v diktatuře", J. W. Goethe

____________________________________________________________________

1. Z článku: 

  • „Na pracovní úrovni zvažujeme širší zapojení veřejnosti při řešení otázek veřejného pořádku na lokální úrovni, a to na zcela dobrovolné bázi,“ řekla listu Hana Malá z tiskového odboru Ministerstva vnitra."
  • Skepticky se na návrh dívá i Svaz měst a obcí ČR. Jeho předseda Dan Jiránek deníku řekl, že obce by spíše uvítaly posílení práce asistentů prevence kriminality, kteří jsou normálně placeni obcemi, úřady práce i Ministerstvem vnitra, a díky kterým se objektivně kriminalita snižuje.


www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vnitro-pry-planuje-zrizeni-obdoby-Pomocne-straze-Verejne-bezpecnosti-331728

2. Z článku:

  • I když to již nyní zákon umožňuje, nejsou jasně daná pravidla, což nahrávalo podvodníkům.
  • To se nyní má změnit. Tři roky ode dne, kdy měl student vykonat závěrečnou státní zkoušku či obhájit dizertační práci, bude moci rektor vysoké školy zahájit přezkum. K ruce bude mít šestičlennou komisi odborníků, kteří mu navrhnou, jak rozhodnout.
  • Stejný postup platí i pro situace, kdy se ukáže, že „student“ byl úspěšný jen za pomoci spáchání trestného činu, a tak své povinnosti splnil jen zdánlivě nebo vůbec. V takových případech bude rozhodující datum rozsudku soudu o spáchání trestného činu.
  • Pokud rektor rozhodne, že vykonání státní závěrečné zkoušky je neplatné, pak za patnáct dní od doručení tohoto výroku bude člověk zbaven VŠ vzdělání, diplomu i titulu.
  • Rozhoduje i náhoda

    Podle šéfky Akreditační komise Vladimíry Dvořákové je odnímání titulů citlivá věc. „Je tu velká obava, protože to se dělo po roce 1968. Ale jsem přesvědčena, že v případech, kdy studium probíhalo nestandardně anebo se ukáže, že práce docenta byla opsaná z archívu, je přezkum namístě,“ řekla Právu.

 
3. právo na informace - ombudsmanka.
Z článku: 
Překvapivě si to přeje veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová v návrhu novely zákona o zdravotním pojištění. Samy pojišťovny o to přitom nestojí.
 
4. Ministerstvo vnitra: "o právu shromaďovacím" . Z článku:
  • Stejně jako dosud se zákon o právu shromažďovacím nebude vztahovat na neoznamované pochody fanoušků na stadion, neboť u těchto pochodů je cílem nikoliv vyjadřování politických či jiných názorů, ale přesun osob na sportoviště".
  • Cílem novelizace je posílit pravomoci obecního úřadu v okamžiku oznámení shromáždění. V současné době totiž obce mohou jen velmi těžko regulovat např. konkrétní místo konání shromáždění, případnou kolizi dvou shromáždění nebo shromáždění s kulturní, sportovní či jinou akcí (koncert, vánoční trhy). Navíc bude obecní úřad dále moci rozhodnutím upravit podmínky konání shromáždění, pokud bude dáno riziko narušení veřejného pořádku, ochrany majetku apod. Doposud bylo možno shromáždění jen zakázat, z nemnoha důvodů uvedených v zákoně, a obecní úřad nemohl svolavatelům ukládat závazně povinnosti, mohl se maximálně jen snažit o dohodu.
Pozn: Dohoda není žádaná, vzkazuje MV. Třeba je  rozpouštět shromáždění ... Aby se jeden bál na ulici s někým dát do řeči, sejdete se tři a je malér.
Znamená to konec našich akcí: "Sejdeme se u kašny", "Procházka městem", "Sejdeme se nad knihou" atd? Jsou kulturní, i politka je POLITICKÁ KULTURA.
Mají se POSTIHOVAT trestné činy, lidé by se tak dál mohli kulturně, pokojně scházet a chodit ulicemi kamkoliv. Bezpečně jezdit vlakem i v případě fotbalovách utkání, nebát se, že na stadionu diváci přijdou ke zranění atd. Právo na bezpečí, důstojný život, svoboda shromažďování, nejde to ořezávat, má se to podporovat.
 
 
_______________________________________________________________________________________________________________________
Chystá se řada dalších novel zákonů, džungle se stává nepřehlednou a nebezpečnou. Občan nemá šanci vše sledovat, má právo pouze volit. Zákonů máme dost, jen právo je téměř nevymahatelné, soudy přetížené. Pro občana tudíž nedostupné, nepřístupné. Právnické a addvokátní služby jsou běžnému zaměstnanci, důchodcům, nezaměstnaným, drobným podnikatelům, nedostupně. Obhájíme to sami?
_______________________________________________________________________________________________________________________